INSTANTNÍ ÚSPĚCH

Jsem fotbalový trenér a kouč a zajímám se o rozvoj sportovce a jeho kariéry. Nezřídka poznám hráče ve 12-13 letech, kdy si všimnu jeho PŘÍSTUPU k tréninku a povinnostem. Pak sleduji období jeho přechodu do dorostenecké kategorie, které zvýší nároky na jeho osobu. Kolem 18-ti let vidím, jak chce být SÁM a DOSPĚLÝ, přestože ještě stále potřebuje rodiče a podporu mnoha lidí k tomu, aby rostl a stal se opravdu dospělým, alespoň co do dosaženého věku. Po dvacítce se jeho představa světa malinko rozpadne, protože zjistí, že cesta k úspěchu a sebeprosazení je plná překážek a o něco delší, než si myslel. A tak bych mohl pokračovat věkovým průřezem jeho kariéry.

To hlavní sdělení, které nám věkově starším předávají naši mladí svěřenci, jsem si odvodil z mnoha osobních rozhovorů a konzultačních hodin v koučovací praxi.

Zde je obsah “jejich“ sdělení:

  • CHCI BÝT ÚSPĚŠNÝ
  • CHCI PENÍZE
  • CHCI TO PO SVÉM
  • CHCI TO HNED
  • CHCI TO ZA MINIMUM PENĚZ
  • CHCI TO ZA MÁLO ÚSILÍ A SNAHY, POHODLNĚ
  • CHCI TO V INSTANTNÍ PODOBĚ, AŤ TO MÁM VŽDY PO RUCE
  • MOŽNÁ TO VLASTNĚ VŮBEC NECHCI, PROTOŽE UŽ VŠECHNO MÁM. . .

Neodsuzuji dnešní mladou generaci, protože není zlá či špatná. Je jen jiná, a to na nás starší klade nové nároky, abychom se učili ji rozumět.

Zjistil jsem však, že někdy je naše snaha, často plná podpory a povzbuzení, zcela marná. Proč? Vraťme se k poslední větě “jejich“ sdělení:

MOŽNÁ TO VLASTNĚ VŮBEC NECHCI, PROTOŽE UŽ VŠECHNO MÁM . . .

. . . A já jsem díky tomu pochopil, že

NEMŮŽEME LIDI PŘINUTIT, ABY CHTĚLI . . .

Samotnému by se mi občas hodilo, abych si své štěstí či úspěch mohl rozmíchat ve skleničce vody a mít svou dávku stále a kdykoli při ruce.

Život mě však naučil, že na počátku všeho je TOUHA PO NĚČEM nebo VÁŠEŇ PRO NĚCO a také OSOBNÍ ROZHODNUTÍ UDĚLAT NĚCO KONKRÉTNÍHO proto, abych dostal to, co mi přináší radost, uspokojení, potěšení, dobrý pocit či jinou, třeba vnější odměnu, pochvalu nebo jinou formu osobní satisfakce. A že když chci BRÁT, MUSÍM NEJDŘÍVE DÁT. DÁVAT ZNOVU a ZNOVU, TRPĚLIVĚ a s vysokou mírou HOUŽEVNATOSTI a VYTRVALOSTI.

Zjistil jsem také, že ani mě ani dnešní mladé netěší vyhrávat bez snahy a úsilí. Že více mě těší výhra 3-2 po těžkém boji než 7-0 bez boje a snahy. To je na sportu krásné a právě toto sport přináší:

VÝZVU VYDAT ZE SEBE TO NEJLEPŠÍ,

abych nejen vyhrál na světelné tabuli,

ale uspokojil své vnitřní JÁ,

které může po boji HRDĚ STÁT PŘED ZRCADLEM,

ZTRÁCET SE HLUBOKO V LESKU SVÝCH OČÍ a

PROŽÍVAT NAPLNO SAMO SEBE.

 

o

INSTANTNÍ ÚSPĚCH, tedy myslím si to, neexistuje. Sportovní forma a s ní přicházející benefity a odměny (ÚSPĚCH) jsou vždy součtem dlouhodobých investic, které sportovec musí chtě nechtě systematicky rozvíjet, rozšiřovat, prohlubovat a do nekonečna opakovat.

Ve sportu není nikdy mír, protože i když trénuješ naplno, tak si můžeš být jistý, že někdo jiný ve stejnou chvíli, ale na jiném místě světa, trénuje ještě více…

Držím palce dnešní uspěchané generaci, protože jsem pouhým studentem života a ona je mi zajímavou inspirací. Jsem jen trochu (víc) zvědavý, jestli najde způsob, jak si zařídit SVŮJ ÚSPĚCH BEZ SNAHY, ODEVZDÁNÍ SE SVÉ VÁŠNI A HOUŽEVNATĚ VYTRVALÉ PRÁCE.

S přáním úspěšné cesty Michal

 

www.kosmal.cz
Otázky. Zamyšlení. Inspirace.