“Závodnice padá na páté překážce a tím pro ni závod končí. Přes všechny naděje nezbývá než sbalit si věci a pokusit se o úspěch příští týden. Série bodovaných závodů pokračuje a jsme opravdu zvědavi, jak se po tomto zážitku dá psychicky dohromady“.

Co se tady stalo? Něco se pokazilo? Náhoda? Opakovaný problém?

Za týden další závody. Co s tím…?

Zážitek – zkušenost – evoluce. Zážitek – zkušenost – evoluce.

A tak pořád dokola. O nic jiného doopravdy nejde.

 

JAK ZVLÁDNOUT NEÚSPĚCH?

Chvíle selhání už potkala mnoho sportovců. Ti špičkoví, mentálně odolní a psychicky silní, si s tím vědí poradit. Jak to dělají?

Studoval jsem jednu statistiku. V ní se říká, že ve skupině úspěšných sportovců je větší procento procházející mentální přípravou než ve skupině sportovců méně úspěšných. Dalo by se říct, že jednají rozumně: dostali se na vyšší úroveň, jsou pod větším tlakem a tak si pomáhají povolenými podpůrnými prostředky, aby tlak zvládli. V tomto případě mentálním tréninkem.

Ne, tak to není. Opak je pravdou. Mentální příprava je dlouhodobý proces a tito úspěšní sportovci nepracují na své psychické odolnosti až na vrcholu. Oni se začali připravovat už dávno pod vrcholem, aby k němu mohli vůbec kdy dojít.

Pravda je taková, že pracují na své psychické stránce výkonu pomocí mentálního tréninku a právě díky tomu se na vrchol mohli podívat.

 

Je snadné poplést úhel pohledu a říct si:

No jo, on je dobrý, a když se

dostal nahoru, tak začal řešit psychiku.

Je to právě naopak.

 

CHYBA = NÁSTROJ RŮSTU

Naše závodnice na koních spolupracuje s mentálním koučem. Po závodech si projde závod krok za krokem a shrne všechny strategie, které se v závodě podařilo naplnit. Podpoří své sebevědomí a znovu si připomene, co může za týden v závodech s jistotou použít a využít ve svůj prospěch. O pádu se nebude bavit? Bude, určitě ano. Nebude však řešit svou chybu, ale prožitou zkušenost, aby se mohla dále vyvíjet. Zážitek – zkušenost – evoluce. Projde s koučem inkriminovaný moment a zachytí právě to podstatné, co je potřeba udělat příště jinak a – mentálně se připraví. Svůj nezdar vyhodnotí jako příležitost něco nového se naučit. Ona nechybuje, ona se učí. Prožitá zkušenost je v tomto případě NEOCENITELNÁ. Jak rozdílný pohled oproti běžnému přístupu ve sportu či ve škole!

 

JAK TO DOPADLO?

Na dalších závodech už nespadla. Dojela všechny závody a v soutěži se posunula mnohem výš, než byla v poslední době zvyklá. Pracovala dál a trpělivě. Krok za krokem skládala svůj závod uvnitř ve své hlavěmentálně se na něj připravovala – a posílila tak svou psychickou schopnost odolávat soutěžnímu tlaku. Za tři týdny v soutěži zvítězila.

Idylický příběh? Nikoli. Takových je spousta, jen se o nich nikde nedočtete, protože noviny jsou rezervované jen pro pár jmen. Práce mentálního kouče? Ano, ale jen z části. To hlavní odpracuje sportovec. Sám se musí rozhodnout investovat čas, energii i peníze. Vložit své úsilí, trpělivost, houževnatou výdrž a naději.

 

Rozhodnutí promyslet svou cestu

pod vrcholem, nás přibližuje šanci

na vrchol se vůbec kdy podívat.

 

Koučování a mentální příprava může být jednou z cest.

S přáním úspěšné cesty Michal
konzultant a kouč

 

www.kosmal.cz
Koučování a mentální příprava
2019