Ahoj Miro.

Před časem jsi si pokládal otázku: Mám urobiť ďalší ročník tour Pozitívny koučink?

Nabídnu ti dnes odpověď, kterou jsi hledal.

Trenéři se ptají, jak zlepšit výkon svých hráčů. Vědí dobře, co je mají naučit: cvičení a taktik je dnes spousta a o kondici toho také víme hodně. Přesto se to často nedaří podle představ, výsledky nepřicházejí dle očekávání, a tak se trenéři uchylují k různým praktikám: nejdříve trochu cukrují a následně začnou používat tlak, poté kritiku, přidají tresty a skončí u vyhrožování.

A já se ptám: Je to opravdu všechno, co jim v rolích trenérů mohou nabídnout?

Tour Pozitívny koučink Slovensko v diskusích s trenéry a rodiči ukázala jednu obecnou pravdu: když prahneme po výsledcích v rolích lídrů, zapomínáme na lidi, kteří jich mají dosahovat. Zaměnili jsme sportovce za “koně“, které bodáme do slabin jen proto, aby běželi rychleji. Zraňujeme je však nikoli fyzicky, ale psychicky.

Ze sportu se vytratila, jak říkáš ty, “človečina“. Po našom lidskost. Výsledky převládly nad potřebami lidí, kteří jich mají dosáhnout. Sportovci se stali jen čísly…

Přesto jsme ve vzájemné spolupráci našeho lektorského týmu ukázali, že řešení existují. Která to jsou?

Sebeuvědomění. Sebeřízení. Empatie. Pěstování vlastního nadhledu. Pochopení základních potřeb člověka. Porozumění odlišnosti jednotlivých hráčů. Odvaha trenéra být autentický.

Ukázali jsme a obhájili před “naspídovanými trenérmi“, že když se (byť jen na malou chvíli) místo výsledků zaměříme na člověka, můžeme dosáhnout mnohem působivějšího pokroku a potažmo lepších výsledků jako přirozeného důsledku.

A to je má odpověď na tvou otázku, jestli uskutečnit tour nebo ne.

Nic jsme nezměnili, ale nabídli jsme inspiraci a otevřeli dveře lidem, kteří mají zájem a chuť rozvíjet sebe i druhé. Oslovili jsme jejich odvahu a motivaci stát se lepší verzí sebe sama. Jejich silný zájem může oslovit další trenéry, rodiče, autority. Ty, kteří mají vliv na své okolí a mohou tak vytvářet bezpečnější sportovní prostředí, které nestojí jen na sportovním tlaku, ale na vzájemném pochopení a sociálních dovednostech těchto lídrů.

Děkuji za tvé pozvání. Rád jsem po mnoha letech opět “pozrel Tatry“ a uslyšel libozvučnou Slovenčinu. Kdyby ses náhodou rozhodl zase někdy vyjet a jiní by tvá pozvání odmítli, můžeš se spolehnout, že do toho půjdu znovu!

A preto tvoja tour mala byť…

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2022

koučování / poradenství / diagnostika / mentální zdraví