Petr právě zkazil míč. Koukne očkem na lavičku a tam vidí trenéra “ve vývrtce“. Představte si pod tím, co chcete, meze se nekladou. „Ach jo, to zas bude,“ špitne si Petr pro sebe a trousí se k lavičce.

Volejbal je hra rychlých výměn. Na dlouhé přemýšlení není čas. Je nutné a nezbytné rychle se zorientovat ve hře. Zorientovat se ve vlastní psychice. Není času nazbyt.

Trenér chybu hráče nezvládá, emoce ho ovládá. „Petře, teď jsme to měli potvrdit. Vždyť to přece víš? Tak proč to nezahraješ, sakra?“ Udělí pár rychlých pokynů a posílá své muže zpět do boje. Nakonec, ještě při odchodu, zavolá do prostoru (pro něj) důležitou větu: „Teď to musíš dát!“

Zastavme teď tento moment a prozkoumejme ho: hráči jsou pod tlakem, chystají se na důležitý okamžik, který potřebují zvládnout (oni to ví) – v hlavě mají nejen instrukce, ale také nekonstruktivní reakci trenéra na Petrovo předchozí selhání (takže vědí, co je čeká, když to nevyjde) – to přidává na významu situaci, kterou mají zvládnout (tlak stoupá) – uvolněnost se ztrácí – dovednost, tolikrát vyzkoušená v tréninku selhává… Cvak, a je to.

Kolik hráčů tento moment zná. Kolik trenérů se znova a znova tomuto jevu podivuje. 

Když jsem s Petrem mluvil, potvrdil, že naprosto chápe, co má dělat. Nedokáže však (stejně jako žádný sportovec) slíbit, že se to vždy povede udělat správně. Takový je sport, takový je život. I s neúspěchem se musíme vyrovnat a zužitkovat ho pro své další pokroky.

Je to právě schopnost “pracovat s nezdarem“, která činí z trenérů velikány. Umět v daném okamžiku reagovat konstruktivně. Chápat, co od něj hráči potřebují. Zorientovat se v čase a “nekomentovat minulost“. Vést svěřence k novému, úspěšnému okamžiku. Povzbudit a přidat naději, nikoli stres a tlak. Je to o sebeřízení a účelné komunikaci. O zaměření pozornosti. O trenérovi…

Petr si nyní s trenérem promluví o tom, jak to má “uvnitř“ a co by od trenéra potřeboval, aby se mu hrálo lépe. Trenér stojí před dilematem a novou příležitostí: budu se k Petrovi chovat stále stejně nebo opustím naučené vzorce a zapracuji na sobě? Uvědomím si, že má komunikace je klíčem k výkonu mého hráče nebo se podržím starých dogmat a prostě mu dám “co proto“?

Role trenéra se vyvíjí a mění. Jestli chceš, buď u toho s námi!

Mentální příprava pro trenéry – kurz 1. – 17.4.2023 – poslední místa

Mentální příprava pro trenéry – kurz 1. – 18.4.2023 – volná místa k dispozici

Marek M. o kurzu:

„Děkuji Davidovi a Michalovi za možnost zúčastnit se tohoto inspirativního kurzu zaměřeného na efektivní komunikaci s jednotlivými hráči i týmem. David s Michalem pracují velmi dynamicky a celková organizace kurzu je na vysoké úrovni. Pro mě jsou nejpřínosnější informace přímo z praxe, od hráčů, s kterými David i Michal několik let pracovali. Na kurzu jsem se také dozvěděl základní informace ke komunikaci s hráči, bez kterých se trenéři neobejdou.“

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

sport / koučink / mentální příprava / osobní pohoda