Jako tenoučká nit se vine tématem sportovní přípravy psychika. V několika příspěvcích na blogu www.kosmal.cz se tohle téma více či méně mihlo. Je to kapitola přitažlivá jako magická koule, láká, vábí, ale je tak horká, že se jí nikdo nechce dotknout! Mluvím teď o trenérech, kteří si sice uvědomují, že je potřeba s tím něco dělat, ale buď nevědí jak na to nebo tohle téma raději přehlížejí.
Moc se mi líbí fotka, kterou vyrobil můj přítel a kolega, kouč a trenér Martin Daněk, pro svůj web www.talentkouc.cz . S jeho nejlaskavějším svolením ji zde uveřejňuji.
Proč toto téma řešit nebo naopak odhodit? Tento dotaz si zodpovězte sami. Číst dále budou stejně jen ti, které tato oblast zajímá. Popřípadě chápou, že roli trenéra mohou obohatit o další rozměr a nakouknout pod pokličku jiného hrnce. Více do hloubky někdy v dalších příspěvcích.
Dnes se podíváme na slova, která si vybíráme a používáme jako sportovci a také na pár vět, která často používají trenéři v interakci s hráči. K napsání mě vedlo koučovací sezení s profesionálním fotbalistou. Rozhodl se, že je čas zapracovat na tom, aby si lépe rozuměl se svou vlastní psychikou a lépe tak mohl obrušovat svůj sportovní talent. Když jsme si tak povídali a hledali sousto, do kterého bychom se mohli s chutí zahryznout, našli jsme štiplavý hlásek, který mluví a mluví a mluví…
Všichni milujeme příběhy, je to tak?
Ten jeho však vyprávěl smutný příběh plný selhání. Podlamující slova, přesvědčující sebe samého o vlastní neschopnosti. Často používal slova jako: debile, ty jsi kretén, zvoral jsi to, vystřídá tě, to je hrozný výkon, nezvládneš to…
Nebudu zde dále rozepisovat vulgarismy a nadávky, kterými často sami sebe uvnitř občerstvujeme tak, že je nám čím dál hůře. Podívám se na věc z pozice kouče a místo dlouhých vět nabízím rychlou a krátkou akci! Vezmi si papír a tužku, zamysli se nad osobním vnitřním slovníkem a pomocí návodných koučovacích otázek popřemýšlej nad rychlou změnou!
Já jsem ale hňup!
Kouč se ptá: Proč si to o sobě myslíš? Je to opravdu pravda? Kdo ještě to o tobě říká?
Nezvládnu to!
Kouč se ptá: Které překážky jsi dokázal dříve zvládnout? Co potřebuješ k tomu, abys to opět zvládl? Podle čeho poznáš, že jsi na dobré cestě?
Na to nemám!
Kouč se ptá: Co jsi ochoten udělat pro, abys na to měl? Proč je to pro tebe důležité? Jak se budeš cítit, když to zvládneš?
To nejde!
Kouč se ptá: Co by udělal někdo, komu to jde? Jaká myšlenka tě napadá jako první? Co můžeš udělat ještě dnes? Kdo by ti s tím mohl pomoci?
Nejde mi to!
Kouč se ptá: Jak by to vypadalo, kdyby ti to šlo? Jak moc stojíš o to, aby ti to šlo?
Bez vysvětlování je zřejmé, že na věc se vždy můžeme podívat z různých úhlů:
-
zatěžovat se bolestí z nezdaru a utvrzovat se v něm
-
stimulovat sám sebe k výzvě, aktivnímu přístupu a následné změně
Který se Ti líbí víc?
Vytrvale si opakuj: Rozhodnutí a právo volby je mé výsostné právo.
Na pokračování…
Michal Kosmál, trenér a kouč