Rozhodl jsem se. Přijímám absolutní zodpovědnost za svůj vnitřní stav. Můj pocit klidu, pohody a spokojenosti pochází z mých osobních vnitřních zdrojů. Není závislý na vnějších okolnostech. To já jsem ten, který rozhoduje jak se bude cítit. Já jsem zodpovědný za své pocity.

Protože jsem se rozhodl.DSC00801

Každý den jsem svědkem mnoha stížností. Často ve smyslu: On mě tak vytočil! Já jsem tak naštvaný!…

Já jsem také někdy naštvaný a vytočený. Rozhodl jsem se však pro přijetí absolutní zodpovědnosti. Pro mě to znamená, že já jsem ten, kdo rozhoduje o tom, jestli se bude cítit vyrovnaně nebo naštvaně. Uvědomil jsem si totiž, že když se vztekám, objevuje se obava, že:

Nemám věci pod kontrolou.

Obyčejný strach, že se něco kolem mě vymyká mé kontrole. Tento stav způsobuje napětí a tlak. Nevím, jestli to stejně funguje také u ostatních. Denně jsem však svědkem situace, kdy můj kolega na něco nebo na někoho nadává. Když tak přemýšlím, znamená to asi, že je plný strachu. Strachu, že nemůže ‘kontrolovat‘, co si druzí myslí, říkají, dělají.

Jeho klid závisí na vnějších událostech a okolnostech.

Má-li pocit kontroly, rozčiluje se méně. Jsou-li mimo jeho kontrolu, propadá panice a myslí si, že za jeho vnitřní napětí a vztek zodpovídá jeho okolí (přestože jednání okolí nemůže mít nikdy pod kontrolou)…

Uvědomuji si, že takhle to určitě nechci. Chci být zodpovědný. Zodpovědný za to, jak se budu cítit. Je to mé tělo, mé myšlenky, mé pocity, můj vnitřní stav. Kdo jiný by tedy měl být za tento stav odpovědný?

Já chci rozhodnout o tom, jak se budu cítit!

Každé ráno v 6 hodin mi pípá upomínka, ve které stojí:

Klid a mír začíná u mne…

To proto, abych se naladil na příjemný den a připomněl si, kdo je ZODPOVĚDNÝ za můj vnitřní stav a náladu.

Je to těžké a náročné, ale rozhodl jsem se.

JÁ JSEM ZODPOVĚDNÝ.

Michal Kosmál, trenér a kouč