Proč nám přijde jako “přirozeně normální“, že když zazvoní telefon, opustíme živý rozhovor s kolegou a dáme přednost telefonu? Vždyť přece pár let zpátky to bylo neuctivé?

Proč bereme jako “přirozeně normální“, že si manažer ve firmě vezme pár prášků nebo se jinak “nadopuje“, aby dokázal absorbovat stres a uměl se na svou práci vůbec soustředit?

Proč nám přijde “přirozeně normální“, že maminka, procházející se s kočárkem, věnuje svou “pozornost“ mobilu a nikoli svému dítěti?

Stáváme se se snad – za pochodu – s přirozeností lidskou a sobě vlastní, “přirozeně nenormální“?

Pominu nyní diskusi o významu, co pro koho normální je a co není. Jen těchto pár příkladů jasně ilustruje, že ztrácet vládu nad vlastním životem, protože nám někudy “uniká naše pozornost“, zase tak přirozené a normální není. A pokud ano, tak k ničemu “lidsky přirozenému“ to v budoucnu nepovede…

Ztrácíme vliv na kvalitu vlastního života! A to dobrovolně!

K čemu tato filozofická úvaha v záplavě dalších informací? Vždyť se musí ztratit mezi těmi všemi tvíty, fotkami, selfíčky, maily a úkoly všedního dne?

Jako lidský druh disponujeme vzácnou vnitřní dovedností: můžeme vědomě směrovat svou pozornost. Umíme se naučit, čemu pozornost budeme věnovat a čemu ne. Máme volbu. A díky těmto schopnostem můžeme často predikovat budoucnost – umíme ji ovlivnit působením na příčiny budoucích důsledků.

Proto: cvičte! Cvičte své vnitřní schopnosti! Naučte se pracovat se svou vnitřní energií!

Nebuďte odpojení! Odpojení od sebe!

Neboť – jak ukazuje vývoj – budete za chvíli “vypojení“ úplně…

Do konce dubna je k dispozici 25 % sleva na měření těchto duševních dějů. Můžeme si ukázat, kam míří vnitřní energie a co to způsobuje v tvém životě. V podstatě můžeme objevit, jak se znovu “zapojit“. Kvalita života a jeho smysluplné a uspokojivé prožívání za to (dost pravděpodobně) stojí.

Já už jsem si vybral. Nehodlám se vzdát schopnosti “vládnout své pozornosti“ za žádnou cenu! Protože jen tak mohu ovlivňovat kvalitu vlastního života…

Dost keců, poslední otázka pro tebe: KOMU PATŘÍ TVŮJ ŽIVOT?

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2022

koučování / poradenství / diagnostika / mentální zdraví