Kde končí hranice trenérského ega a začíná služba ostatním?

Pozice sportovního trenéra je služba. Úkolem trenéra je „sloužit“ rozvoji toho, s kým pracuje. Přestože má hierarchicky vyšší postavení, které mu nikdo nebere. Je zodpovědný za to, co a kolik toho hráče naučí. Je stejně tak zodpovědný za to, co hráče nenaučí.

Tuto poslední větu někteří trenéři nikdy neslyšeli a jiné dost odpuzuje. To je pochopitelné.

Ano – zodpovědnost odpuzuje mnoho lidí…

Kde je hranice ega? Hranice osobních ambicí? Dominance a moci? Prahnutí po úspěchu? Slávy?

Kde je hranice „ochoty“ vést, řídit, určovat, ale přitom upozadit sám sebe a nechat vyrůst ty, jenž trénuješ? Prostě odložit své ego?

Dělím trenéry na dva „živočišné druhy“: cílové a vztahové. Ti vztahoví chápou, že výsledky dělají lidé. Proto o vztahy dbají a budují je. Ti cíloví – v momentě, kdy pochopí, že lidé jsou přece jen o něco důležitější než cíle – začnou dosahovat úžasných výsledků! Mají k tomu totiž skvělé předpoklady!

Musejí však rozpoznat hranici vlastního ega a naučit se lidi podporovat a rozvíjet. Objevit jejich potenciál a nacházet klíče k jeho projevení. A to je nesnadný úkol! Přestože mají k dosahování cílů velmi vhodné předpoklady, vládne jim slepé ego, které „nevidí“. Nevidí, že na lidech opravdu záleží…

Před časem jsem pracoval s jedním trenérem. Základním nastavením ras, pes, nesmlouvavý výsledkář. Co se stalo, když otevřel hráčům dveře? Co se změnilo, když přestal mluvit na hráče a začal mluvit s hráči? Jakou změnu způsobilo vědomé rozvíjení jeho vlastní trpělivosti? Co přineslo respektování odlišného tempa učení u jednotlivých hráčů?

Klíč máme. Je jím osobnost trenéra, která nastavuje prostředí, bezpečné hranice vzájemných vztahů, komunikuje a představuje přitažlivé, inspirativní růstové i výsledkové cíle.

Klíč máme…

S rozvíjením hráčovy osobnosti si musíme dát práci. S objevováním vlastního potenciálu  také! Proč? 

Protože osobnost trenéra je klíč! Hráči jsou, jací jsou. Tím klíčem je „upgrade“ trenérského ega…

4x vyprodáno – a proto ještě jeden termín!

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

leadership / koučink / mentální příprava / osobní pohoda