Míč těsně minul tyč! O dvacet centimetrů. To je smůla!

Puk poskakuje po čáře, brankář ho na poslední chvíli vyráží! Málem gól! To je smůla!

Ještě pokus v posledních sekundách, hod na koš, skoro to tam padlo! To je smůla!

Nebo není?

Těsně, málem, skoro, možná, asi, snad. Toto nejsou slova šampiónů!

Jak si to můžu dovolit tvrdit?

“Úspěšný okamžik“ završený gólem, brankou, košem, vítěznou smečí, to nejsou “náhodné okamžiky“. Jsou odrazem úrovně dovedností a také psychického stavu, chceš-li rozpoložení.

Když dovednosti neposlouchají, je potřeba jít na trénink a vypilovat detaily. Zamakat na nich a vylepšit je. K tomu slouží dril, koncentrovaný trénink, přesné zaměření a spousta správných opakování, nejlépe v bezpečném prostředí a v uvolněném stavu. Tak se nejlépe učíš.

Co když ale dovednosti fungují, ale neposlouchají ve chvílích zápasů a pod tlakem? Pak hledejme odpověď v psychickém rozpoložení. Můžeme se hádat nebo souhlasit. Jak chcete. Mé přesvědčení je neměnné: PSYCHIKA JE KLÍČOVÁ. Zde není moc o čem diskutovat. V tomto duchu mě „pobavil“ nedávný článek jednoho trenéra, jehož tým se topil v psychickém srabu (bylo to “o hlavě“), ale on suše konstatoval, že psychologie do fotbalu nepatří. Trošku podivné vyjádření studovaného sportovního trenéra…

Co s tím? To záleží na každém sportovci a trenérovi zvlášť, je to osobní volba. V každé knize najdete jednoduchou odpověď: chceš-li něco změnit, začni u sebe. U své psychiky, ve způsobu prožívání, smýšlení, emočního naladění. Projdi si pochopením svých stavů, nauč se nástroje, které pomáhají, ZPEVNI SE. Nauč svou psychiku LÉPE ODOLÁVAT. To je podstata mentální přípravy. K tomu nám slouží, v tom nás posiluje a posouvá. Kdo nechce, může nechat být. Změna začíná u tebe.

Sportovní kariéra má jednu vadu na kráse: je časově jasně omezená. Nečekej, až bude pozdě…

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

leadership / koučink / mentální příprava / osobní pohoda