Jedno místo v mé hlavě mám obzvláště rád. Odehrávají se tam mé minulé úspěchy, představuji si v něm nové okamžiky, maluji si své osobní výkony. Ano, maluji. Je to totiž „plátno“ mé mysli.
Objevil jsem ho náhodou. Kdysi dávno, to jsem ještě aktivně hrál, jsem si sedl na dovolené proti východu slunce. Zavřel jsem oči, relaxoval a slunce přímo proti mě roztáhlo celé plátno, které jsem náhle uviděl svým vnitřním zrakem. Došlo mi, že to plátno je tam pořád. K dispozici každý den, každou chvíli a zcela zadarmo.
Kouzelný okamžik východu slunce mě na to jen upozornil. Doslova mě „rozsvítil“:):)
Také mi v tu chvíli došlo, že záleží na mě, co si na své plátno namaluji. Pomohlo mi to více se uklidnit a zpřesnit obrazy, které se v mé mysli odehrávají. Uvědomil jsem si, že na ně můžu mít vliv…
 
Pochopil jsem, že mentální příprava nepatří jen do sportu, ale může být součástí každodenního života.
 
Mám-li být mistrem v jakékoli činnosti, je potřeba cvičit. A tak jsem začal dělat to, co se jiným nechtělo: cvičil jsem pravidelně a vytrvale. Kreslil jsem na své plátno. a dělám to dodnes…
 
Než se do něčeho pustím, uklidním se a namaluji si ten výjev zcela jasně. Použiju jasné barvy, pečlivě vybírám odstíny, všímám si, jak to na mě vše působí a jaké ten obraz doprovázejí pocity. Cvičím se neustále, přesto se ne každý obraz podaří dokonale. To nevadí. Neodradí mě to, abych cvičil dál a můj obraz byl čím dál jasnější.
 
Uvědomil jsem si, že je to právě ta „jasnost“, která mě zbavuje napětí.
 
Když je všechno jasné, čeho se bát?
 
 
MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

leadership / koučink / mentální příprava / osobní pohoda