„Ty vole, víš, co mi řekl? Prý pro jakou roli s ním v mužstvu počítám?“, říká trenér svému kolegovi. Pak ještě přidá: „A ještě se tak blbě zeptá, kolik herního času může asi dostat; ty vole, to je mládež. To za našich dob jsme nemohli ani ceknout“, ukončuje svůj monolog trenér, hrdý majitel nejvyšší licence a vskutku sportovní odborník…

Není to náhodou “kabát trenérské ješitnosti“, který brání kolegovi vnímat realitu?

Léta český sport pláče a teskní po osobnostech. Když však tu a tam nějaká osobnost vystrčí růžky, ženeme ji kyjem. No jen si to přiznejme: nevíme si rady s těmi, kteří stojí mimo řadu a nedrží hubu, krok a v pravé ruce mávátko.

Je to strach? Zbabělost? Neumění? Nevědomost? Trenérská ješitnost?

Co je to “TO“, co brání trenérům přistoupit ke svým hráčům otevřeněji, s větší důvěrou? Dát jim “osobní prostor“ k tomu, aby se projevili více po svém, jako zdravé a silné osobnosti? A řekli si tak důrazně o své místo ve sportovní společnosti?

Přiznejme si: umíme trénovat tělo hráče, ale důležitosti  vztahů příliš nerozumíme.

Přitom na kvalitě vztahů je postavena úspěšnost celých týmů i růst každého jednotlivce!

Máme ještě jinou možnost. Půjdeme stále “středem“, budeme průměrní, stejní a naštvaní na ty, kdo mají odvahu být sami sebou. Budeme je soudit, házet jim klacky pod nohy a ukazovat na ně prstem, protože se “nepodvolili“ a rozhodli se nezapadnout do šedé a všudypřítomné stejnosti.

Ono totiž co je „stejné“, snadněji se ovládá…

Když si půjdu koupit triko a v obchodě bude 20 bílých a jedno černé triko, které mě více zaujme – bílé nebo černé? Zároveň: ohrožuje nějak to černé triko ty ostatní jen tím, že existuje a je jiné?

Nechte je žít. Dovolte těm, kteří sebrali odvahu “mít to jinak“ a pěstovat v sobě osobnost, aby volně dýchali. Naopak naučte ty, co nechápou, nerozumí a jsou “stále stejní“, přijímat jinakost a respektovat odlišnost.

Jsme tak zvyklí řídit, určovat, vést k poslušnosti a stejnosti, že nám uniká příležitost objevit a nechat vyrůst silné osobnosti. Sundejme kabát vlastní ješitnosti: netrvejme tolik na “síle a moci“; naučme se místo toho orientovat ve vztazích a komunikovat tak, aby si trenér i hráč navzájem rozuměli.

Jde to i bez vyhrožování…

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2021

koučování / poradenství / diagnostika / mentální zdraví