Dobrý den, přináším vám čerstvé zprávy přímo z ohniska dění. Tentokrát jsem hráčům položil jednoduchou otázku:

Co bys chtěl od svého trenéra?

Je opravdu zajímavé, jak často se odpovědi shodovaly či hodně podobaly. Předpokládám, že vás závěry zajímají, protože nastavují “sociální zrcadlo“ – tedy užitečný nástroj dalšího učení a rozvoje dospělé osobnosti.

Co by tedy hráči chtěli od svého trenéra? Vypadlo z toho 6 nejdůležitějších požadavků:

  1. Více respektu
  2. Méně tlaku a více podpory
  3. Aby mi pomohl překonat okamžiky, kdy se mi nedaří
  4. Aby mi věnoval tolik pozornosti, kolik ji věnuje svým oblíbencům
  5. Aby lépe zvládal svůj stres a nepřenášel ho na mě
  6. Aby opravdu rozuměl tomu, co a proč na tréninku děláme

Přesně v tomto pořadí!

Vypadá to tedy, že jako sportovní odborníci jsme celkem obstáli. Kladné body ztrácíme především jako “nevyzrálí dospěláci“ – občas selháváme v pozici autorit v disciplínách, které se netýkají ani taktiky, ani techniky, ani kondice. Žádá se po nás větší “emoční stabilita“ a “citlivější orientace ve vztahových potřebách“. Když toto bude podpořeno užitečným tréninkovým obsahem, který je inspirativní, ambiciózní, ale zároveň pochopitelný a zvládnutelný, pak máme jako trenéři šanci získat si uznání a respekt svých svěřenců.

To je pro dnešek vše. Každý den přináší novou inspiraci a každý den se můžeme stát “vědomějším odlitkem“ vlastního včerejšího Já. Každý den je příležitostí kultivovat prostředí, které spoluvytváříme a které utváří a ovlivňuje naše svěřence.

A ještě malý dovětek. Hráči nám trenérům většinou přeji hodně štěstí. Chtějí, abychom byli úspěšní. Umějí si spočítat, že u toho nějaký ten díl slávy zůstane také pro ně. Jen by si občas přáli, abychom je k tomu “pozvali“ a dali jim šanci celý ten příběh “více ovlivnit“. Co je tím mezi řádky řečeno, nechť si dosadí každý sám. Jedná se o dvě zásady “zdravého“ týmu…

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2022

koučování / mentální příprava / leadership