Věnuješ se mentální přípravě. Pravidelně vizualizuješ své úspěchy. Stavíš si ve své mysli pozitivní výkony. A stejně se ti nedaří…

Jak je to možné? Vždyť přeci “říkali“, že když na to budu opakovaně a pravidelně myslet, tak to bude fungovat?

Ono se to má ještě trošku jinak. Věci totiž nikdy nejsou ideální. Kdyby byly, nemohli bychom se posouvat. Ideální je třeba nebe, protože se nedá nijak replikovat a napodobit. Ale výkon? Ten lze vždy ještě posunout nebo změnit…

Možná ti unikla jedna maličkost. Ve hře se vždy vyskytují také situace, které se ti rozhodně nepodaří tak, jak bys chtěl. Do optima mají daleko a k ideálu – to by se sotva mohly přiblížit. A v tu chvíli se stane, že začneš být tak trošku frustrovaný (nesvůj, napjatý, podezřívavý, nesoustředěný), protože skutečnost je od tvé vize příliš vzdálená. Očekávání se neslučuje s realitou. Plán nevychází. Vizualizace se nenaplňuje… Úspěch se nedostavuje! Takže – co s tím?

Ve sportovním světě platí jedna mantra: VÍTĚZ MÁ PLÁN “béééé“!

Jak tuto myšlenku uvést do praxe? Zapomeň na “jen pozitivní“ vizualizaci. Přijmi, že hra je příliš dynamická a flexibilní, než aby se dala úplně ovládnout. A to stejné platí pro tvůj výkon.

Cílem nové vizualizace tedy nebude to, jak jsi úžasný a vše jde krásně – snadno – pozitivně, ale JAK ZVLÁDÁŠ TO, ŽE NĚCO NEZVLÁDÁŠ.

Rozumíme si? Prostě si vytvoříš strategii, která k tobě bude opakovaně tichým, klidným a rozhodným hlasem promlouvat. Třeba takto:

„Může se stát, že se dostaneš do potíží. To je v pořádku. Zůstaň nad věcí, není nutné tomu podléhat. Mám pro tebe v zásobárně řešení hezkou možnost, jak to zvládnout. Nabízím ti “tuto strategii“ (tu, kterou sis předtím nastavil jako JAK ZVLÁDÁM TO, ŽE NĚCO NEZVLÁDÁM). Prostě ji jen důvěřuj a udělej to. Cvičil sis to ve své hlavě tolikrát, že teď už jen stačí, abys to udělal. Já, tvoje hlava vím, co dělám a mám situaci pod kontrolou.“

A teď se vrať na začátek a s důvěrou se věnuj mentálnímu procvičování. Držím ti palce!

PS: Mozek ve svém archivu vyhledává to, co zná nebo s čím má nějakou zkušenost. Připrav si pro něj tedy konkrétní strategii a pak se věnuj mentálnímu procvičování. Důvěřuj svému potenciálu, zůstaň nad věcí. Zvládneš to sám nebo si sjednej konzultaci (michal@kosmal.cz) a projdeme to společně!

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

sport / koučink / mentální příprava / psychologie výkonu