SPOJENÉ NÁDOBY – OSOBNÍ ŽIVOT A SPORT

Klient sportovec – říkejme mu Martin – přichází s tématem potřeby růstu výkonnosti. Chce se posunout, zlepšit, být úspěšnější, zdatnější, slavnější. Má představu, že mu spolupráce s koučem pomůže probudit v sobě dosud neobjevené možnosti a rozvinout tak vlastní potenciál. Je v něm vysoký stupeň chtění, dobře seřízený motor, jenom to vše odstartovat…

Povídáme si. On mluví, já naslouchám. Povídáme si dlouho, já dlouho naslouchám. Něco se mi nezdá, pozorně poslouchám dál. Občas položím otázku, která podpoří plynulost hovoru a posune ho kupředu. Vedu k pochopení a ujasnění situace a sám se ji snažím uchopit, abych lépe rozuměl. Najednou to praskne!

Před časem jsem se rozešel s holkou. Nechtěl jsem tady o tom mluvit, je mi to trapné.“ 

V očích se lesknou slzy, situace je mu v první chvíli nepříjemná. Je to přiznání, prozrazené tajemství. Intimní téma, které není pro cizí uši…

Role kouče poprvé: bezpečné prostředí, důvěra, diskrétnost

 

BUDE TO TAK NAVŽDY?

„Nemůžu se z toho dostat. I když je to už dost dlouho, pořád se myšlenkami vracím zpět. Jsou chvíle, kdy se vracím v čase a bolestivě si připomínám něco, co už skončilo. Je mi to líto. Co mě však trápí nejvíc je to, že se mi nedaří to překročit. Cítím, že mě to brzdí i ve sportu…“

Naslouchám, naznačuji pochopení, ale nestavím se do role lítosti. Vyjadřuji silný postoj, který říká, že takto to nebude navždy.

Role kouče podruhé: podpora – věci se dají vyřešit

 

ROVNOVÁHA

Zkušenost mě naučila, že někdy není potřeba hned růst. Pro začátek stačí podívat se na věci a události z jiného úhlu a uvést je do rovnováhy. Posílit vnitřní sebejistotu, odolnost vůči nepříjemné situaci, podpořit naději a víru v dobrý konec.  Pochopit, přijmout a postupně odložit a rozloučit se. Možný směr, který přibližuje k rovnováze.

CO MÁŠ?

„Co mám, když tak dlouho mluvím o tom, co nemám a co není? No……jsem zdravý, sport mě baví, mám rodinu, která mě všem podporuje a stojí vždy při mě. Rád teď trénuji, protože mi to pomáhá zapomenout. Upnul jsem se na sport a dávám mu teď více než dříve. Vlastně – ani do vztahu jsem nedával úplně nejvíc…“

Tuto otázku jsem položil záměrně. Ve smutku se často vracíme zpět a máme tendenci v sobě trápení prohlubovat. Nevěnujeme pozornost tomu co je, co máme a co můžeme využít pro překročení překážky.

Role kouče potřetí: změna úhlu pohledu

 

UVĚDOMĚNÍ UČÍ A UZDRAVUJE

Martin si teprve nyní uvědomil, že klíče k osobnímu růstu má ve svých rukách. Objevil trhlinu ve svém přístupu nejen ve sportu, ale i ve vztahu. Naučil se, že ve vztahu se nemůže šetřit a zaplatil za to bolestivou zkušeností. Nedával vztahu vše. Stejně jako sportu. Konstatuje, že je za tuto zkušenost vlastně rád, protože jinak by na to nikdy nepřišel.

Role kouče počtvrté: zkušenost získaná z prožité události, nastavení zrcadla

 

SYMBOLICKÉ ODLOŽENÍ MINULOSTI

Dohodli jsme se, že nyní, když situaci oba lépe rozumíme, přijmeme ji jako výchozí bod. O tom, kterým směrem z ní vykročí, se budeme bavit až příště. Domluvili jsme se, že se s minulostí symbolicky rozloučíme. Využijeme rituální rozloučení – sepíšeme vše, co nás na minulosti štve a trápí a spálíme ji v misce. Bez výčitek – co bylo, nedá se již změnit. Symbolicky necháme minulost zmizet, aby nerušila současnost.

Role kouče popáté: využití praktických nástrojů

 

CO DÁL?

Jak se bude jeho příběh vyvíjet, to nevím. Určitě se díky této zkušenosti stane silnější a dospělejší osobností. To je něco, co si nikde v žádném supermarketu nekoupí ani za ty největší peníze!

Tento stejně jako jiné příběhy z koučovacího křesla jen ukazují komplikovanost lidské bytosti. Příběh – a takových je mnoho – opakovaně odhaluje, že sport není jen o běhání a posilování. Často nás ovlivňují události spojené s jinými oblastmi života – a že jich je pestré spektrum. Pro úspěšnost sportovce je vyváženost sportovního života a osobní životní spokojenosti základem pro opakování kvalitních výkonů, kterých je za určitých okolností schopen. Na mnoho z těchto okolností má sportovec vliv a může na nich pracovat aktivně sám nebo s pomocí kouče či sportovního psychologa.

A přesto: I přes potřebu podávat neustále špičkový výkon jsou sportovci jen obyčejnými smrtelníky. Mají své pocity, potřeby a problémy. Jak říká šaman Tetut z filmu Jíst, meditovat, milovat s Julií Roberts v hlavní roli:

„NĚKDY JE ZTRÁTA ROVNOVÁHY PRO LÁSKU SOUČÁSTÍ VYVÁŽENÉHO ŽIVOTA“

Tato rovnice je platná i pro sportovce…

S přáním úspěšné cesty Michal

www.kosmal.cz