100 VĚCÍ, KTERÉ MÁM

 

NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ: NA SCÉNU!

Je Nový rok. Období a datum, které vybízí k zamyšlení, ujasnění nových cílů a realizaci odkládaných předsevzetí. Znáte ten stav, kdy cítíte uprostřed prosince potřebu něco změnit? Ale odložíte to na Nový rok – 1.ledna, protože právě tohle datum má v sobě tak nějak magicky přitažlivou moc a tiše, ale naléhavě šeptá: začni právě dnes…  Kdo by odolal vábivému hlasu, umocněnému léty prověřeným všenárodním stereotypem?

Již od dětství se setkávám s tímto tématem a rok co rok je to stejné. Lidé mají přání a sny, odhodlaně vstoupí se skálopevným předsevzetím na start následujícího roku a… po čase se nic nestane. Přečtěte si blogy na stránkách koučů, NLP trenérů a různých transformačních lídrů a zjistíte, že se tam se železnou pravidelností objevují právě odkazy s těmito tématy: Novoroční předsevzetí opět nefungují, Proč se mé sny neplní nebo Změňte svá přání v činy!

V některých jsou vhodná doporučení. V jiných zase jen suchá konstatování, že člověk je tvor lenivý a nejvíce práce mu dá změnit sám sebe a své návyky, jejichž je bezmocným otrokem. Někde jsem četl vtipný bonmot, že: „pohodlnost a lenost jsou obranné mechanismy mozku proti jeho přetížení“. Doporučuji tuto výmluvu použít v příhodném okamžiku. Může se to hodit:):):)

 

ZA CO UTRÁCÍME SVOU POZORNOST?

Co mě přivádí k tomuto tématu? Pod vlivem nutkavých myšlenek, které se v klidném čase Vánoc ustálí jako hladina zamrzajícího rybníka, jsem se rozhodl jít na vlastní Novoroční předsevzetí tentokráte z jiné strany. Uvědomil jsem si totiž, že když si dám tu práci a promyslím si svá přáníčka, tak ať už jsou reálná či nereálná, stále přemýšlím a investuji energii do něčeho, co není. Vkládám ji sice do svých vizí, snů, reálných potřeb a vlastních očekávání, jenže fakticky ji utrácím za něco, co zatím neexistuje.

Tuším, co namítnete. Existujeme přece v poli možností, to nás učí kvantová fyzika. Připustíme-li, že z pohledu energie naše přání již existuje, pak se stačí naladit na tuto frekvenci a přání je téměř jisto jistě splněno. Stačí v sobě živit očekávání, že je to možné. Že realizace a uskutečnění našeho přání je již v podobě energetické příležitosti vlastně na světě a čeká na své hmotné zrození…

To říká fyzika a ta mi ve škole nikdy nešla… Proto zkouším pro letošek jiný přístup. Odkládám minulost a nezdary, přestávám předpovídat a očekávat budoucnost. Z pohledu času stejně všechno jedno jest…

 

CO JE? CO MÁM? CO EXISTUJE?

Investuji čas a energii do toho, co je. Co je teď. Co je pro mě reálné, uchopitelné a zdůvodnitelné. O čem se mohu přesvědčit, na co si mohu sáhnout, slyším to, vidím to nebo to vnímám a cítím. Nepřemýšlím o tom, co není a nesním o tom, co by mělo být. Jsem zde, jsem tady a mám to, co mám. A že toho je!

Rozhodl jsem se zapsat si 100 věcí, které mám!

K čemu by tato zdánlivě snadná technika mohla být?

Hmm, zkuste si zapsat 100 věcí, schopností, vlastností. Sto věcí, které opravdu máte, jsou s vámi a vy o nich víte. Hoďte to na papír a pak mluvte o tom, jestli je to úplně snadné!!!

 

VZÁCNÁ ODMĚNA ZA VYNALOŽENÉ ÚSILÍ

Když to zvládnete, odhalíte skryté, nádherné a krystalicky

čisté bohatství: uvědomíte si, že už toho zase tolik nepotřebujete.

Najdete skryté poklady, kterých jste si možná celá léta nevšimli.

Objevíte věci, které zůstávají pod náporem starostí ukryté mimo zorný úhel vaší pozornosti.

Vysledujete věci, o kterých jste dříve neměli ani tušení a jen chvíle času a tužka v ruce vám

daly příležitost nahlédnout za oponu vlastní nevšímavosti.

Najdete to, co máte.

Co je.

Kým jste.

Pak už zbývá jen doplnit na papír něco málo drobných přání. Opravdu jen pár. Několik – už jen kapku z těch, která jste původně zamýšleli a hodlali je zařadit na dlouhý novoroční seznam. Ono se to totiž samo krásně pročistí a zůstane jen to, co je opravdu důležité.

 

CO JE OPRAVDU DŮLEŽITÉ…

 

To opravdu nejdůležitější je už totiž na seznamu oněch

100 VĚCÍ, KTERÉ MÁTE…

 

Děkuji.

 

PS: Statistika říká, že jen jeden až dva lidé ze sta, kteří budou číst tento Novoroční vzkaz, opravdu usednou ke stolu, vezmou si tužku a zapíší si 100 položek, k nimž vybízí tato skromná a nenáročná technika. Jeden až dva lidé poručí svému mozku, aby překonal své „obranné mechanismy proti přetížení – lenost a pohodlnost“. Ostatní budou doma sedět a čekat na to, až se Novoroční předsevzetí zase – jako rok co rok předtím – nesplní…  Oni ti transformační lídři, koučové a další trenéři mají asi pravdu, ale tomu já už nerozumím:):):)

S přáním úspěšné cesty Michal
www.kosmal.cz