Začal Nový rok. Trenéři se znovu sejdou se svými svěřenci. Znovu a znovu k nim budou promlouvat. Budou je chtít naučit něco nového. Nebo dělat něco lépe.

Když se tak rozhlédnu, znám mnoho hartusících trenérů.

Znám mnoho neurotických a egoistických trenérů.

Zažil jsem trenéry, kteří učí “svalováním viny“.

Poznal jsem trenéry, kteří shazují a urážejí…

 

KDO SE NERAD USMÍVÁ… je začátek písničky z mé oblíbené pohádky Obušku, z pytle ven! Promiňte, dozvuky Vánoc…

 

Rád bych dnes popsal jednoduchý biologický zákon: nálada náčelníka spouští náladu tlupy.

NÁLADA TRENÉRA OVLIVŇUJE NÁLADU TÝMU

Naladění trenéra se přenáší na hráče a ovlivňuje procesy učení, samotný výkon, spolupráci, součinnost či ambice týmu a jednotlivých členů týmu.

Kdo sleduje přírodopisné filmy, jistě si všiml, že když je náčelník gorilí tlupy naštvaný, plný vzteku, rozhazuje rukama a zlobí se či řve, drtivá většina jeho tlupy je v tenzi, zažívá pozorovatelné tělesné a psychické napětí, straní se, choulí, ustupuje do alespoň zdánlivě většího bezpečí.

TO JE ZÁKON TLUPY

Trenér není nikdo jiný než gorilí náčelník. Trenére, promiň. Jsme prostě zvířata, která se řídí biologickými zákony. Jen jsme o něco více sociální… (když však vidím, co se v poslední době děje, začínám o naší sociální vyspělosti trochu pochybovat).

Proto ti pro letošní rok navrhuji:

  • Usmívej se
  • Pěstuj nadhled
  • Měj pozitivní očekávání
  • Pracuj se svými vlastními vnitřními démony
  • Zpracuj své emoce
  • Přemýšlej o tom, jak PŮSOBÍŠ na svou tlupu
  • Přijmi zodpovědnost za to, co sportovce naučíš, ale i za to, co ho nenaučíš!

 

Trenéři za mnou posílají své svěřence, abych jim opravil hlavu, psychiku, výkon, motivaci či nasazení. Často si vůbec neuvědomují, že naladění jejich hráče začíná – u náčelníka.

A tak se ptám: je jednodušší “opravovat“ 15-25 sportovců nebo by stálo za to nejdříve investovat do rozvoje JEDNOHO trenéra?

Jsme v roce 2022. Možná je to ten správný rok na to přiznat si, že osobní rozvoj, koučování, diagnostika či mentální příprava mají ve sportu své místo. A to i ve VÝKONU TRENÉRA! Proto se neschovávejme za slabou psychiku hráčů. Spíše si přiznejme, že se toho musíme ještě mnoho naučit také v jiných oblastech, než jsou kondice, technika a taktika.

PS: Jako každý rok v lednu nabízím slevu 25% na osobní profil trenéra i sportovce. Diagnostický nástroj ti ukáže, jak pracuješ se svým potenciálem, kde máš využitelné rezervy, v čem jsi silný, jak reaguješ pod stresem a mnoho dalších, velmi užitečných informací. Osobní rozvoj, růst a pokrok je tady pro ty, kteří CHTĚJÍ. Jak se říká, „Koně ke studánce dovedeš, ale nedonutíš ho, aby se napil“. HAPPY NEW YEAR!!

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2022

koučování / poradenství / diagnostika / mentální zdraví