Kdo je „pozorný“, už si dávno všiml, že se téma „POZORNOST“ objevuje opakovaně. Má to jednoduchý důvod: hráč se rychle učí, pokud umí „zaměřit svou pozornost“.

Jak vlastně pracuje naše pozornost? Třeba takhle:

Muž chce vejít do obchodu a potřebuje otevřít dveře. Je na nich dost jasně napsáno SEM. Přesto do nich zcela zbrkle zatlačí a ještě si u toho zanadává. Kde je jeho pozornost? Nebo: starší paní vychází z obchodu, náhle se zastaví uprostřed východu i s košíkem a studuje pokladní lístek. Naprosto si neuvědomuje, že blokuje všechny kolem. Kde je její pozornost?

Schopnost věnovat něčemu pozornost máme všichni. Musíme ji mít, protože teprve naše pozornost dává řád běžnému stavu, kterým je v naší hlavě „chaos“. Pozornost nám dovoluje něco si z chaosu (myšleno tím z neskutečně mnoha podnětů) vybrat a to buď vědomě, nebo nevědomě. Ta druhá varianta byla popsána v krátkých příspěvcích v úvodu a je mnohem, mnohem častější.

SPORT A POZORNOST

Co z toho plyne pro sportovce? Schopnost využívat svou pozornost máme všichni. Dovednost směrovat svou pozornost tam, kam chceme (tedy vědomě), již musíme bezpodmínečně cvičit. Právě proto sportovci selhávají v náročných okamžicích. Velmi často vůbec netuší, kde se jejich pozornost – absolutně klíčová pro úspěšný zápas či výkon – nachází.

Je jasné, že právě toto není téma, kterým by se chtěl zdržovat trenér na hřišti, na ledě či v hale.

Mnoho trenérů nemá dostatečné znalosti nebo čas zjišťovat, jak moc naše pozornost rozhoduje o výkonu, výsledku a úspěchu.

Pokřikovat „soustřeď se“ nebo „koncentruj se na to“ příliš sportovci nepomáhá, protože opravdu často (to mi říká praktická trenérská zkušenost) neví ani na co přesně se má soustředit, ani jak to má udělat a zvládnout. Nikde a nikdy ho to neučili.

💡

Téma koncentrace a práce s pozorností je jedním z těch častějších v koučovací praxi. Pochopení, jak pozornost pracuje, dovoluje udělat krok k jejímu postupnému, pozvolnému podmanění. Cílem takové práce na sobě je naučit se vnímat vlastní zaměření pozornosti a aktivně s ní pracovat. Umět ji nasměrovat podle potřeby a důležitosti tam, kde je ji právě potřeba.

Ne nadarmo se říká, že když máme „jasný záměr“, víme, co máme dělat. Jasnost podporuje vnitřní klid.

„Jasně zaměřená pozornost“ je klíčovým nástrojem při cestě na sportovní vrchol.

PS: Pokud se chceš více dozvědět o síle nebo slabosti své pozornosti, sjednej si nezávaznou schůzku zdarma. Tady může začít spirála tvého růstu.

S přáním úspěšné cesty Michal

 

Koučování a mentální příprava
Michal Kosmál
2020
Další čtení na FCB
Starší články na kosmal.cz