Tak už jsem zase o trošku starší. Kráčím si tou svou mladistvou kariérou, protože mě sport baví, a hlavně cítím oporu ve své rodině. To důležité slovo je – cítím. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuju, že nejčastější spojení, které jsem používal po příchodu domů bylo: mamííí, jsi doma? Mamka tak nějak udržuje doma klid a balancuje složité události tak, aby byli všichni v pohodě. Samozřejmě, že táta se na tom také podílí. Dává mamce často za pravdu a podporuje ji. Chce, aby byla spokojená. Nedávno jsem četl takový leták na ulici, byla to pozvánka na jógu pro děti. Bylo tam napsáno: spokojené děti = spokojená máma. Já si myslím že je to naopak: spokojená máma má spokojené děti. A to je náročná týmová práce mého táty a mámy… Někdy se sice chovají jako kreténi a furt po mě něco chtějí, ale já je mám prostě fakt rád!

Objevil jsem, že se něco v poslední době mění. Teď, když už jsem v páté třídě, si mnohem více uvědomuju, že nejsem na světě sám a že to není jen o mě. Ještě nedávno jsem si myslel, že mi svět leží u nohou a mé Já je nejdůležitější na světě. Ale mýlil jsem se. Mnohem více teď vnímám, že je nás na hřišti víc. Že jsem tady Já, jsou tady Oni, jste tady Vy. Nějak se to šmodrchá a nějak se ten svět rozšiřuje a rozostřuje. Jsem z toho trochu unavený. Budu si s tím muset nějak poradit.

Taky jsem si všiml, že se mě táta občas zeptá na výkon některého z mých spoluhráčů. Prý se tím, že dokážu ohodnotit svoje kolegy taky učím. Umět popsat jejich výkon a třeba i říct, co bych jim doporučil je někdy zajímavé. Mám pak pocit, že té hře lépe rozumím.

To nejzajímavější jsem vám ale neprozradil. Táta se tak nějak utlumuje a vytrácí. Nevím, jestli si všímá méně on mě nebo já jeho. Ještě si to nedovedu úplně srovnat v hlavě. Ale ono se to vyřeší a já tu odpověď určitě najdu.

Dáme s tátou palačinku a pořádně ten fotbal probereme. Víte, když mi táta umí vytvořit bezpečné prostředí, kde můžu o svých zážitcích mluvit, považuju to za velkou možnost. Jiní kluci říkali, že to tak nemají, takže to asi není samozřejmost. Tátové je kritizují a často po nich i řvou a nadávají jim za jejich chyby.

Táta je prostě můj parťák.

Na pokračování…

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

leadership / koučink / mentální příprava / osobní pohoda