Pavel Srníček

PAMÁTCE PAVLA SRNÍČKA

Když jsem byl fotbalový dorostenec, slyšel jsem o jednom gólmanovi z Ostravska, který opravdu hodně tvrdě pracoval. Říkalo se o něm, že na trénink chodil se švihadlem kolem pasu a z tréninku přes něj skákal až domů. . .

Dodnes nevím, co na tom bylo pravdy. Každopádně mě to inspirovalo k tomu, abych přidal a poctivě na sobě makal. Přestože jsem ho osobně neznal, ukázal mi na svém příkladu, že práce, vytrvalost a přístup mohou vést k osobnímu úspěchu. Dnes si dokonce myslím, že tyto atributy jsou důležitější než samotný talent, který je jen určitým předpokladem.

O mnoho let později jsem se s ním setkal poprvé osobně. Na kurzu pro trenéry brankářů jsem měl možnost poznat se s osobností toho nejvyššího kalibru. Seznámil jsem se s člověkem, kterého zná celá fotbalová veřejnost. Brankářem, jedním z nejúspěšnějších reprezentantů tohoto řemesla naší republiky. Historicky respektovanou osobností, kterou díky reprezentaci a několika zahraničním štacím znal celý svět. Nemusím dodávat, že mi bylo obrovskou ctí stisknout mu ruku a tykat si s ním jako s kolegou, trenérem fotbalových brankářů. Málokdo asi naplnil svou fotbalovou kariéru tak vrchovatou měrou, jako tento hráč a jistě nemusím říkat, že jsem k němu stejně jako mnoho dalších vzhlížel s obrovským respektem.

 

o

Je zvláštní, jak se otáčí kola dějin, kdy se jednoho dne koukáte na někoho v televizi a za pár let na něj narazíte na nějakém školení. . .

Je také zvláštní, jak si osud (nebo co nás tady na tom světě řídí), krutě zahraje nemilosrdnou hru s naším zdravím. . .

Je opravdu zvláštní, jak křehká hranice dělí radost od smutku nebo úsměv od zaslzených tváří těch, kteří ho znali a milovali. . .

o

 

Chtěl bych Ti, Pavle, poděkovat. Kdysi jsi mě inspiroval svou cestou a byl si jedním z mých vzorů, od kterých jsem se mohl učit brankářskému řemeslu. . .

Chtěl bych Ti, Pavle, poděkovat podruhé. Skrze svůj náhle nečekaný odchod jsi mi ukázal, jak moc bych si měl vážit svého života. Naplnit každý den tak, abych žádný večer nelitoval, že jsem žil. . .

S úctou k Tvé jedinečnosti

Michal Kosmál