ORIENTOVAT SE, ABYCH ROZUMĚL

Inspirováno životem

Otázka: Co se myslí tím „začal pracovat se svou hlavou“?

Aniž bych byl odborníkem na mozek a jeho schopnosti, vygůglil jsem si, jak rychle je mozek schopen učit se, využívat sílu představivosti či vytvářet nová neuronová spojení. Prý dokáže překrývat staré zápisy novými, měnit náhled na minulost, flirtovat s budoucností, cvičit se ve dne i ve spánku, pracovat se sugescemi či energeticky silnými a pozitivními slovy…

Slova jsou totiž nositeli „významu, hodnoty a s tím také energie“. Věděli jste to a využíváte je podle toho ve své komunikaci?

Mozek dokáže také sám sebe přesvědčit o něčem, co dovede sportovce k vítězství stejně jako k trapné prohře.

Zjistil jsem si o něm, že umí vyvolat fyziologickou odezvu těla jen díky přemýšlení o něčem. Znáte ten test s citrónem a odezvou těla, když si jen „představujete“ kousnutí do citrónu? Brrr!

Objevil jsem u něj také, že umí pozorovat sám sebe při činnosti. Představte si to! On to všechno řídí a ještě se u toho umí „pozorovat“. A tuto „pozornost“ umíme vědomě zaměřovat. No neuvěřitelné!

To hlavní, co mě dovedlo k pousmání se nad vlastními nezdary života bylo zjištění, jak dokáže vydat zcela neočekávaný, nechtěný a scestný rozkaz tělu a sám sebe přesvědčit o absolutním nesmyslu pouhou myšlenkou, které věnujeme zvýšenou pozornost…

Pak se musíte opravdu smát, když si položíte otázku: Je to, co si myslím, opravdu, ale opravdu jediná, prokazatelná a nezpochybnitelná pravda? (odpověď zní převážně NE… že ano…)

Přestože nás naše myšlení často neposlouchá a nekoná dle našeho přání, skutečnost je taková, že je v našich silách porozumět mu, pochopit ho, nasměrovat a využít více ve svůj prospěch. Že se můžeme naučit „číst ve své mapě života“.

Nikdo z nás se nerodí s manuálem na vlastní mozek – proto se také říká, že se nejméně do třiceti let věku „učíme žít“.

Přesto je dnes možné učit se pracovat se svou hlavou, pochopit způsob vlastního myšlení a doslova sám sebe programovat více žádaným směrem. Už o tom všem víme dost a můžeme to vše využívat.

Na této objevné a velkolepé cestě také zjistíte, že život je o emocích, které často chtějí jednat za vás – většina reakcí má původ na nevědomé úrovni – proto je tak snadné podlehnout svým vlastním pocitům, které jsou jako jemná látka tkány našimi emocemi…

Že vlastně celý náš život je „o pocitech“ a z nich vyplývající náladě.

Pochopíte, že dopracovat se k „vědomé volbě“ stojí opravdu usilovnou práci, kterou za vás nikdo jiný nemůže vykonat. Je sice pravda, že „možnost volby“ máme v každém okamžiku: když nás však vnitřní filtry nepustí k uvědomění a zodpovědnosti, rozhodnou za nás emoce a jednoduchá matika, která zná jen rovnici „líbí-chci x nelíbí-nechci“. Možnost volby tak při vší snaze zůstane nevyužita…

Asi proto už dávno naši předkové hlásali: Poznej sám sebe. Ano, tolikrát otřepané Poznej sám sebe.

Možná není potřeba životu rozumět – ale naučit se orientovat ve svých reakcích na podněty a situace, které přináší – a tím tak porozumět svému životu.

Jj, je to slovíčkaření: orientovat se, abych rozuměl…nebo rozumět, abych se orientoval?

Když se dobře orientuji, lépe tomu rozumím. Ale nikomu tuto myšlenku nenutím… Najděte si vlastní mapu!

S přáním úspěšné cesty Michal
www.kosmal.cz