MENTÁLNÍ TRÉNINK JAKO SOUČÁST KOMPLEXNÍ PŘÍPRAVY SPORTOVCE

158OTEVŘENÁ MYSL

Trenérské klišé říká, že sport je o hlavě. Hráči říkají, že jejich výkonnost je z mnoha procent závislá na psychickém stavu, osobní pohodě, důvěře ve vlastní schopnosti. Všichni svorně říkají, že když jsou v klidu, vše se jim lépe daří.

Tak proč ten klid v sobě nemáme?

Dnes jsme uskutečnili další malý krůček a zasadili střípek do naší mozaiky nového poznání. Slovenský host Miro Mackulín nám představil své zkušenosti z oblasti koučování hráčů a mentální přípravy – složek, které dnes již běžně mohou patřit do komplexní přípravy hráčů v mnoha individuálních a kolektivních sportech. Ale nepatří. Přes postupné malé změny je na tyto oblasti stále nahlíženo s určitým neporozuměním.

To, co je důležité pochopit a uchopit je osobní příběh hráče na pozadí jeho sportovního výkonu. Přestože dnes naslouchali trenéři z hokeje, fotbalu, florbalu – tedy kolektivních sportů – nic to nemění na potřebě chápat, že některé projevy hráče jsou čistě v jeho kompetenci a my jako trenéři na ně máme jen malý vliv. Uniformita, šablona a jednotná metodika a přístup nedávají prostor k rozvinutí individuality sportovce a

 

přirovnání využitého potenciálu k osekané bonsaji – když mohl vyrůst statný a silný strom – je krásnou metaforou.

 

Dnešní setkání opět ukázalo potřebu chápat trenérství v širším rozměru. Řídící direktivní přístup nedává možnost vzniknout přirozeným a spontánním řešením hráčů, unifikuje a hlásá jedinou možnou pravdu, přestože žijeme v poli nekonečně mnoha řešení a možností. Direktivní přístup určuje jediné řešení – možnost realizovat trenérovu pravdu – což z pohledu dlouhodobého rozvoje hráče a jeho osobnosti nevede k zamýšleným výsledkům. Každý trenér by chtěl vychovat úspěšného hráče a tím poukázat na své trenérské kvality. Otázka, která zní stále naléhavěji, zní:

Umíme pracovat s individualitou sportovce natolik, abychom mu dovolili opravdu vyrůst?

Není to jediná otázka, může být však zásadní ve snaze přesměrovat svou pozornost směrem k rozvoji samotných trenérů, skrze který je možné nastartovat také růst hráče.

 

Děkujeme všem, kteří si našli čas a přestože ne se vším souhlasili, vyjádřili svou účastí odvahu přemýšlet o některých věcech ze světa sportu trošku jinak a připustit tak, že neexistuje jediný pohled a jediná pravda.

Slovy Novaka Djokoviče:

„K tomu, aby člověk rostl, potřebuje otevřenou mysl. . .“

Děkujeme Miro Mackulínovi za jeho čas a ochotu podělit se o svou zkušenost!

 

S pozdravem za Fitcoaching Marek a Michal