Tak, a je to tady! Stojím na prahu dospělosti! Dívám se vstříc výzvám a těším se, jak budu dobývat svět. Moje procházka růžovým dětstvím skončila…

Byla to celkem jízda. Uteklo to rychle i díky lidem kolem mě. Když si to tak uvědomím, tak se kolem stále někdo motal. Nejdříve to byla laskavá máma, potom důsledný táta. Do toho všichni ti učitelé, trenéři, kamarádi. Dochází mi, že můj mladý život je utkaný ze vztahů, které jsem potkal a prožíval. Je jisté, že opravdu záleží na tom, koho v životě potkáte. Lidé mě ovlivnili, prostřednictvím vztahů se zrodil můj svět.

Cítím se na život připravený. Rozhodl jsem se, že to s fotbalem zkusím. Zamakám, zabojuju. A když to nevyjde? Svět se mi nezhroutí. Stojím totiž – i díky tátovi – pevně na zemi.

Můj táta je teď o mnoho jiný, než býval dříve. Hodně se zklidnil a už jen tak přihlíží. Fandí mi, chodí na zápasy, ale nechává mě, abych se s tím popral sám. Když chci, vyslechne mě. Když nechci, nenutí mě. Nedávno jsme spolu zašli na pivo. Trochu mě jeho pozvánka zaskočila, ale nakonec to bylo fajn. Táta opět zaperlil a uložil mi do hlavy důležité věty: „Synu, jsi dospělý. Od teď je veškerá zodpovědnost za tvůj život na tvých bedrech. Už nic nebudu dělat za tebe. Ale kdykoliv budeš chtít, rád ti pomůžu. Musíš si o to ale sám říct. Mám tě rád, jsem na tebe hrdý a nyní zůstávám otevřený…“

Uff. Takže teď je to na mě. Nikdo mi nebude organizovat můj život. Musím se spolehnout sám na sebe. A chci to tak! Není nic opojnějšího než pocit, že mám na svůj život vliv. Nazval bych to vnitřní svoboda. Nyní budu čerpat z toho, co jsem se naučil od lidí kolem sebe. Teď se ukáže, co mě vlastně naučili.

Opravdu je důležité, koho v životě potkáte…

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

leadership / koučink / mentální příprava / osobní pohoda