Rád opakuji, že tím hlavním „učitelem“ našich hráčů není jen sportovní odbornost, ale především vzájemný „vztah“ trenér – hráč. Když znovu rozvíříme debatu o „emočním vedení“, je dost pravděpodobné, že nemůžeme minout určité téma:

Z ČEHO VYRŮSTAJÍ VZTAHY K NAŠIM HRÁČŮM?

Dost lidí to nenapadne, ale kořenem těchto vztahů je náš primární vztah: vztah k sobě samému!

Být sám se sebou v pohodě, to je cíl všech cílů. Vlastně je to smysl života: naučit se žít svůj život smysluplně. Dělat smysluplné věci. Být užitečný a přínosný smysluplným způsobem. Dosáhnout toho lze tak, že pochopíme sami sebe: objevíme a spřátelíme se se svým Já.

Tento krok je nezbytnou součástí na cestě vědomého trenéra, všímavého lídra či emočního vedení. To jsou pojmy, které používám, ale nazvěte si to jak chcete. Hlavní postavou příběhu je prostě sociálně a emočně (ne)zralý vůdce smečky: trenér.

Pamatuji si na důležité utkání o postup do ligy: Sokolov, urputný soupeř, 70 minuta a stále stav 0-0. Pak jsme dali gól (zasloužená odměna za vytrvalý tlak a převahu), ale zajímavá byla debata s trenérem po zápase.

Když jsme spolu rozebírali „výkon trenéra“, tedy jeho výkon, uznal, že „sám sebe neuhlídal“. Viděl, co se na hřišti děje. Nebylo kam a koho tlačit. Tým jel na maximum, drtil soupeře, chyběl gól. Chtělo to tedy určitý „nadhled“; vnímat dynamiku utkání a jen ji jemně dolaďovat. On se však nechal unést netrpělivou emocí a začal to přehánět. V pozápasové „sebereflexi“, která byla součástí naší spolupráce, řekl doslova toto:

„Vím, já jsem nezvládal konec zápasu, ne kluci. Mohl jsem zničit práci a úspěch celého týmu vlastní zbrklou reakcí.“

Toto už je pokročilý vztah ke svému Já. Pochopení, co se se mnou děje, když jsem pod tlakem. A jaký to má dopad na okolí. To je aktivovaná emoční inteligence v praxi. Protože jako trenér podávám výkon. Protože svému týmu pomáhám, a nebo škodím…

Vždy, když pracuji s nějakým trenérem na jeho osobním rozvoji, dojdeme ke stejným myšlenkám: reakce, chování a jednání trenéra mají na výkon týmu silný VLIV. Tyto reakce má (nebo nemá) pod kontrolou jediný člověk: trenér.

Otázka, která mě k tomu napadá: JAK S TÍMTO VLIVEM NAKLÁDÁŠ?

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2022

koučování / poradenství / diagnostika / mentální zdraví