Jsem brankář, je mi 19 let a chytám za dorostenecký ligový tým. V posledních měsících jsem v několika zápasech podběhl centrovaný míč. Cítím se mizerně a moje sebedůvěra jde ke dnu. Trenér mi s tím moc nepomáhá. Vyčítá, kritizuje a připomíná mi má selhání. Pamatuji si jeho poslední výkřik v zápase – bylo to totiž slyšet přes celý stadión: „To se ti (k.rv.) nesmí stát!“

Než se pověnuji golmánkovi, kvůli kterému jsem tady v roli kouče, jedna malá poznámka: trenére (ač se osobně neznáme), vzhledem k tomu, že se to opravdu stalo a nikoli jednou, tak se to “stát může“. Proto tvé “tvrzení“, že se to stát nesmí, není pravdivé. Příště, prosím, nepokřikuj tato nefunkční klišé. Je tě slyšet více, než je třeba a neříkáš nic podstatného. Komunikace je základ tvé profese. Přemýšlej o tom…

VYJASNĚNÍ

Takže do práce. Nejdříve bylo nutné promluvit si s hráčem o celé situaci. Co se vlastně stalo, co mají selhání společného, které okolní, ale i vnitřní podněty vytvářejí tlak. Narůstající obava ze selhání ovlivnila odvahu řešit vysoké míče. Což je mimo jiné jedna z nejnáročnějších brankářských dovedností. Proč, to vysvětlím jindy. Ale obránci, kteří “fandí“ centrujícímu hráči, aniž by u toho dokázali sledovat a nabírat útočníka, by o tom mohli vyprávět. Pozornost má prostě své limity.

OBNOVENÍ DŮVĚRY

Dohodli jsme se s trenérem brankářů, že se nejdříve pustíme do obnovení důvěry. V praxi to znamená, že upustíme pár procent z náročnosti cvičení a více se soustředíme na kvalitu a místa, ve kterých se cítí gólman jistě. Dovolíme tak psychice, aby se uklidnila. Je nutné se “potvrdit“  a propojit se s fungujícím jádrem svých dovedností.

Neustále s brankářem komunikujeme, abychom se dozvěděli, jak prožívá tuto cestu on sám.

V momentě, kdy se cítí připraven – a na to se ho musíme zeptat – zvýšíme o něco náročnost cvičení a objevujeme hranice, kde si ještě věří a kde již důvěra slábne. Orientovat se v “procesu“ – chápat vlastní hranice a mantinely – je opravdu užitečné.

NANEČISTO

Když se brankář cítí připraven, přiblížíme situaci zápasovým podmínkám. Využijeme “zápasové hřiště“, aby se vše co nejvíce blížilo zápasové realitě. Tlak zvyšujeme postupně: nejdříve bez tlaku, potom s částečným a nakonec úplným tlakem okolí. Nezapomínáme povedené míče pojmenovat a ocenit. Všímáme si a diskutujeme o tom, co mu pomáhá k dobrým zákrokům. Postupnost a osobní tempo dovolují vnímat rostoucí důvěru a vnitřní jistotu.

TRENÉR = SUPPORT

Takto vybaven a znovu připraven jde brankář do zápasu a potřebuje ještě jednu věc: aby jeho úspěch “zaléval“ trenér. Je totiž přirozené (na základě již prožitých zkušeností), že se brankář může obávat negativních reakcí trenéra, pokud se vše nebude dařit podle jeho představ. Především trenér by měl svá očekávání “flexibilně“ korigovat a pečlivě volit slova. Komunikace je jeho hlavní nástroj – záleží jen na něm, jak s ním nakládá!

SPOLUPRÁCE JE KLÍČ

Tentokrát to skončilo dobře. Nakonec se trenéra podařilo přesvědčit. Vysvětlili jsme mu celý proces “učení se“. Brankář se opět “naučil“ používat svou dovednost a obnovil pouto důvěry k sobě samému. Nutno ještě zmínit, že se jedná o několik týdnů práce. Psychika totiž není automat na Snickers: za dvacku ti na počkání nic nevypadne…

Ne všichni mají toto štěstí. Mnoho trenérů stále nechce pochopit, že umět chytit míč ještě neznamená umět to použít v zátěžové situaci. Občas hráč potřebuje, abychom trošku podpořili jeho úspěch. Pak se může na hřišti prohánět plný sebedůvěry.

Povzbuzení pro gólmany: problémy mají svá řešení.

Povzbuzení pro trenéry: komunikace je dovednost, která se dá naučit.

Vzkaz pro všechny: slovo je rychlejší než šíp a nedá se (bohužel) vzít zpátky.

PS: Podobně se nedaří určité činnosti hráčům. Například centry z krajního prostoru, soubojové situace, výběr místa v útočné fázi. Zvyšující se tlak trenéra často způsobí, že se hráči “více snaží“ – většinou však jen “tělem“; bez pochopení souvislostí hry a “sebe ve hře“. Existuje i jiná cesta. Je někdy pomalejší, často však plynulejší, přirozenější a samozřejmě trvalejší. Přináší pevnou půdu pod nohama, protože vyrůstá na jiných základech. O tom zase jindy…

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2022

koučování / poradenství / diagnostika / mentální zdraví