Dnes krátce a čerstvě na historicky ukotvené téma.

Nedávno jsem navštívil florbalový trénink dvanáctiletých dětí a byl svědkem situace, která mě opakovaně dovedla k přemýšlení o roli trenéra a jeho vlivu na zdravý vývoj osobnosti sportovců.
Trenér začal křičet na své svěřence, až se hala otřásala. To jen proto, že on sám neunesl jejich chyby.
Doslova děti opakovaně “vykuchal” přímo před zraky jejich rodičů (4 tatínci + 1 máma na tribuně – překvapivá pro mě byla jejich totální lhostejnost vůči výlevům trenéra). Nejdříve je pořádně zpražil, potom to udělal znova, následně jich postupně několik vyhodil na tribunu a když nebylo s kým trénovat, zavolal je všechny dohromady a seřval je zas. Následně je nechal běhat, protože to je “optimální” trest, který vede ke zlepšení toho, co se před chvílí nedařilo.

Občas mi někteří trenéři tvrdí, že tyto věci se dnes již nedějí. Dějí.

Každé dítě potřebuje cítit, že má v trenérovi podporu a pochopení. A že se pohybuje v bezpečném prostředí, kde může růst a zlepšovat se bez obav z trestu. Správný přístup trenéra může ovlivnit vztah dětí ke sportu na celý život. To se přece ví, je rok 2025.

Optikou dětí jsou požadavky na trenéry jasné: potřebují od nich hlavně trpělivost, jasné vedení a pozitivní inspiraci. Je důležité, aby trenér vytvářel prostředí, kde se děti cítí bezpečně a prožívají radost ze sportu. Důležité je také naslouchat, rozlišovat jejich individuální potřeby, vnímat rozdílnost jejich výkonnostní úrovně i individuální rychlosti učení se.

Pár tipů pro trenéry:
– rozvíjejte vlastní empatii, trpělivost a schopnost motivovat bez křiku
– vytvářejte pozitivní prostředí, kde se děti mohou dopustit chyby; o chybách se společně učte komunikovat a vytáhněte z nich poučení
– zvažte náročnost tréninkových podnětů; trenérova “představa” často nemá s reálnou úrovní mnoho společného
– naučte se zvládnout nejdříve sebe, abyste mohli vést druhé

Jak zvládnout náročné situace, tedy sám sebe:
– rozhodněte se, že se otevřete nové inspiraci a jiným způsobům vedení
– osvojte si dechová cvičení, zklidněte se
– veďte si deník sebereflexe
– hledejte a využijte pro svůj rozvoj podporu od kolegů, mentorů, koučů

A především nezapomínejte na péči o vlastní psychickou pohodu. Vaše nálada, kterou si na trénink nesete, ovlivňuje (jak nám příklad ukázal) doslova celou halu!

Když trenér ukáže dětem, že chyby jsou přirozené, pomůže jim růst nejen ve sportu, ale i v životě. Celkově jde o to, aby děti cítily, že mají v trenérovi oporu a mohou se na něj spolehnout. Zvládáním stresových situací zároveň trenér (dospělák) dětem ukazuje, jak na to.

Dospělák je dítěti v každé chvíli vzorem. To je zároveň přesah, který nabízí trenérská role. Jak tento přesah můžeme využít?

#leadership

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2025

leadership / koučink / mentální příprava / osobní pohoda