ŠÁRKA SCHAUEROVÁ, maminka mladého hokejisty

Koučování a spolupráce s Michalem

Můj syn hraje vrcholově hokej v extraligovém klubu, je mu 12 let a tento sport je tak pevně spojen s jeho životem, že dělám všechno pro to, aby byl ve svém životě spokojený. Ve sportu byl pod obrovským tlakem – aby uspokojil otce, trenéry kamarády.

Navíc se mu bohužel sešlo několik negativních a těžkých zkoušek v životě najednou – vleklé zdravotní problémy, rozpad rodiny, neúspěchy ve škole. Všechno se na něj valilo a zcela jej to pohltilo. Byl uzavřený a smutný. Málo komunikoval a celý svět mu připadal nepřátelský a nespravedlivý.

Hledala jsem cestu a našla zcela zásadní informaci – ve výkonu sportovce tvoří „hlava“ nejméně 40%!

Pochopila jsem, že nepomůže trénovat a přidávat dovednostní aktivity, ale uvolnit potenciál, který má už dávno.

Michala jsem našla na internetu. Po osobní schůzce jsem byla přesvědčená, že je tato cesta správná  –  z mého pohledu. Syn se po schůzce choval otevřeně, spokojeně, byl vyrovnaný a komunikoval se mnou o věcech, které mě samotnou překvapily, jak je vnímal a co si o nich myslel. Otevřel události z minulosti a dokázal komunikovat a zcela klidně a dospěle je komentoval.  Ve zpětné vazbě jsem Michalovi říkala: „Nevím, o čem se spolu bavíte, ale to co děláte je správně…“

Výsledky nebyly vidět hned, ale postupně se syn začal otevírat, mít radost ze hry. Postupem času začal přejímat zodpovědnost sám za sebe, „hrát pro hru“ a věřit v sebe. Bez emocí hodnotil i své chyby ve hře a věděl, proč je udělal a věděl, proč už je neudělá.

Spolupráce s Michalem mu přinesla nejen důvěru v lidi, ale hlavně a především v sebe. Jsem moc ráda, že jsem na Michala narazila – vážím si jeho práce, která je nezměřitelná a dlouho nejsou vidět konkrétní výsledky. Musí se spoléhat na emoce a víru ve své vlastnosti a dovednosti, proto je tak účinný, lidský a potřebný pro své svěřence.

Šárka Schauerová