ONE MAN SHOW
S čím vstupuje hráč do utkání? Co od sebe očekává? Jaké nastavení mu funguje? Co potřebuje k tomu, aby podal špičkový výkon? Jaký vliv má na svůj výkon? Co potřebuje pro svůj výkon od svého okolí? Jaký přístup je pro něj vhodný? Co ho vzdaluje od nejlepšího výkonu?
SPOLUPRÁCE
Někteří sportovci, především ti z kolektivních sportů, mají jen chabé povědomí o spolupráci s koučem, sportovních psychologem či mentorem. Kolektivní povaha jejich sportu je nenutí převzít plnou zodpovědnost za svůj výkon, protože jsou od malička v područí těch, kteří vše řídí – trenérů. Ti určují sraz, místo, čas, náplň, zatížení, taktiku, metodiku…někdy i to, jak se má sportovec cítit u sportovního výkonu, kdy a čeho se má či nemá bát, a jak to má vlastně všechno v sobě mít. Je jasné, že tento přístup příliš osobnost hráče k autonomii neformuje.
Přesto i v kolektivním sportu jsou posty, které již nedovolují poukázat na někoho jiného. Jsou první, u koho hra začíná a také poslední, u koho končí. Jsou to brankáři. Hokej, fotbal, házená a další sporty.
Tito hráči se musejí spolehnout jen na sebe, a proto je plná zodpovědnost v jejich rukách. Útočník se může vymluvit, že mu “někdo“ špatně přihrál, ale brankář se nemá za koho schovat. Je to o zodpovědnosti – tedy One Man Show…
GÓLMAN A JEHO PŘÍBĚH
Povaha jeho postu úzce souvisí s “jeho příběhem“ – tak říkám subjektivnímu prožitku hry a psychickým faktorům, který tento děj doprovázejí. Jejich svět je o krátké práci v plném nasazení a okamžicích nudy, kdy se hraje na druhé straně. V tuto chvíli se odehrává “jeho příběh”: kam se zatoulala moje mysl…kde je má koncentrace…cítím těžké nohy…co když to pokazím…nesmí to trefit…ať už to píská… Však se zeptejte některého z gólmanů. Řekne vám k tomu možná více.
Co se děje, když se hraje a ty zrovna nemáš práci?
HRÁČ – PŘÍSTUP – VÝKON
Mladý hokejový brankář se rozhodl pro spolupráci s koučem a postupně objevuje, že na svůj výkon má podstatný vliv. Nebo – přesněji – že největší vliv má na své nastavení, s jakým k výkonu PŘISTUPUJE! Nejdříve ho trápila nervozita, potom slabá koncentrace, později učení se nové dovednosti. Díky novému náhledu na věc a podpoře kouče zjišťuje, že většina věcí, které potřebuje k dobrému výkonu, nezačíná “tam“ venku, ale “tady“ uvnitř. Poznává, že je toho mnoho, co si může vědomě (mentálně) nastavit jako určitý fungující systém, který může cvičit, posilovat a prohlubovat.
Individuální systém, o který se může opřít v utkání.
ČÍSLO VÍTĚZE JE 8!
Společně s koučem se mu podařilo rozklíčovat SOUHRN 8 faktorů, které dohromady nazvali MENTALITA VÍTĚZE. Tyto opěrné body jsou tu proto, aby mu pomohly “ORIENTOVAT SE“ ve svém přístupu k sobě, svému výkonu a nárokům soutěžního utkání.
MENTALITA VÍTĚZE A OSM KLÍČŮ!
Který klíč by se hodil tobě??
- RADOST ZE HRY
Tady není o čem diskutovat! Buď mě to baví nebo ne! Mám radost z toho, že to můžu dělat a šmitec. Pokud mi tento klíč chybí, neužívám si to, něco je špatně. Vím, že ne vždy je posvícení, ale dělám to rád a dobrovolně. Prostě mě to baví…
- DŮVĚRA
Opírám se o poctivý přístup v tréninku – to podporuje mou sebedůvěru. Vím, že jsem nic neošidil a nepodcenil. Nemám tedy důvod k pochybnostem, protože vím a jsem si jistý tím, co pro zlepšení dělám. Chápu, že sport vyžaduje poctivý přístup a já to tak chci. Důvěřuji své cestě…
- KONCENTRACE
Vím, kam ji potřebuji nasměrovat, umím s ní pracovat, chápu, co je důležité. Ale nebylo to tak vždy. Pracovat s koncentrací jsem se naučil na společné cestě s koučem. Pomohl mi objasnit její prchavou podstatu a téměř denně ji cvičím v tréninku i mimo trénink. Uvědomil jsem si, jak velký vliv má na můj výkon v tréninku a v zápase a je to jedna z nejdůležitějších věcí, které jsem se s koučem naučil.
- POZITIVNÍ OČEKÁVÁNÍ
Tak nějak jsem si nastavil, že věci mohou dopadnout dobře. A to i když si uvědomuji, že v cestě vždy stojí překážky a nástrahy. Vím, že mě to posunuje spíše k těm dobrým výsledkům a taky se u toho lépe cítím. Kdo by se cítil dobře, když očekává negativní výsledek? Od teď vždy a navždy očekávám, že to dobře dopadne:):):)
- SEBEJISTOTA
Opírám se o jednoduchou statistiku: trénuji denně a procento povedených situací je jasně vyšší než procento nezdarů. Vím, že jsem ty činnosti opakoval už mnohokrát, můžu si tedy dovolit cítit se v nich jistě. A kdyby to náhodou nešlo, můžu se opřít o větší jednoduchost, ubrat ze složitosti a udělat tak z těžkých situací větší “jistotu“. Prostě uberu level. To mě většinou vrátí zase zpět tam, kde chci být. Do sebejistoty.
- PRÁCE S RUŠIVÝMI VLIVY
Po spolupráci s koučem už vím a plně si uvědomuji, co na mě v utkání působí rušivě – uvnitř i vně. Učím se s tím pracovat, chápat “jak to vlastně mám“ a každé utkání je příležitostí prověřit, kam jsem se dostal. Daří se mi dopad těchto vlivů na můj výkon tlumit, čímž se stává můj výkon stabilnějším. Jeví se, jako by rostl, ale já se spíše osvobozuji k tomu, co vlastně už umím.
- VNITŘNÍ HRA
Často si teď hraji s pozitivní vizualizací – prostě už jsem “uvnitř vyhrál“. Nejsem však žádný naivní snílek, překážky tu byly a budou vždy. Vizualizuji si také své nezdary a učím se je ve své “vnitřní hře“ zpracovat a překonat. Jsem pak v zápase “připravenější“ na všechno, co se může stát. To mě ohromně uklidňuje.
- POSTOJ
Můj výkon je odrazem mého “postoje“ – fyzického i mentálního. Do utkání už nechodím neprohrát, ale jdu vyhrát! Nahradil jsem obranný postoj větší snahou něco získat, jít něčemu naproti. Je v tom podstatný rozdíl. První postoj byl hodně pasivní, druhý je hodně aktivní. Probouzím v sobě také fyzický postoj a vždy před utkáním se narovnám, nadechnu a “postavím se jako ten, kdo vyhrál“. Je to ohromně nabuzující!!!
NÁHODA NEBO PŘIPRAVENOST?
Mentálně znamená VĚDOMĚ. K nárokům svého sportu se dá POSTAVIT jakkoli. Můžete se nechat vláčet náhodou a věřit, že se před zápasem dobře vyspíte a vyjde to. Nebo se můžete zastavit a VĚDOMĚ nahlédnout na svůj výkon, na nároky, které od vás vyžaduje. Možná zjistíte, že výkon velmi úzce souvisí s tím, jak ke svému výkonu PŘISTOUPÍTE.
Jednou z možností je svůj přístup zabalit do MENTALITY VÍTĚZE.
ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCH NEJSOU NÁHODA…
…UTVÁŘÍ JE TVŮJ PŘÍSTUP A NÁSLEDNÉ ČINY.
Vytvoř si svůj osobitý PŘÍSTUP – svou vlastní MENTALITU VÍTĚZE!!!
Inspirativní otázky:
Proč vlastně dělám svůj sport? Co mě přitahuje na tvrdé sportovní přípravě? Kdy se mi daří hra nejlépe? O co se můžu opřít – které své silné stránky můžu využít? Co mě ve hře ruší? Co mě vzdaluje od mého nejlepšího výkonu? V čem se cítím nejjistěji? Kdy si nejvíce důvěřuji? Jaké pocity zažívám v momentě vítězství? Co pro mě znamenají?
www.kosmal.cz
S přáním úspěšné cesty Michal