Tony Kroos, německý fotbalista ve službách Realu Madrid, vyslovil tato slova: „Real je velká výzva, na to musí mít hráč sebevědomí. Mé sebevědomí je v pořádku, protože vím, čeho jsem schopen. Jsem na správném místě.

Vím, čeho jsem schopen.

Sebevědomí je téma, které se objevuje při konzultacích se sportovci často. Dříve či později, při prodírání se hlouběji do duše hráče, objeví se téma nedůvěry ve vlastní schopnosti, pocit malého sebevědomí, slabé víry v úroveň svých dovedností či velmi nízké vědomí vlastních možností. Jsme zvyklí takto smýšlet o sobě samých, protože se orientujeme více na to, co se nezdařilo, nežli naopak. Naše každodenní malé či větší neúspěchy nás v tom pravidelně ještě více utvrzují…

 

Kde se to sakra bere?

Jistě se shodneme, že nelze získat sebevědomí ihned lusknutím prstů. To, co dlouho klíčí, roste a rozpíná se někde uvnitř člověka, je hluboký mentální postoj, vyživovaný okolím a sebou samým. Co si pro sebe v duchu říkáte, když se něco nezdaří? Co říkají kolegové a nejbližší, když neuspějete? „On to nedal, nezvládl to, neumí to…Já jsem vůl, debil, jsem k ničemu…“ Všechna tato slova a reakce potvrzují, že nejste v pořádku, a když už jste teda selhali, tak jak asi můžete věřit ve vlastní síly a schopnosti, když to ‘zase‘ nevyšlo. Vědomí sebe samého, sebevědomí, letí volným pádem – někdy tiše a jindy s rámusem – dolů, do propasti, a ne a ne se odrazit pružně zpět na výchozí úroveň. Zpáteční výstup bývá těžší a delší než pád.

Co s tím? Dá se udělat něco pro trvalou podporu svého sebevědomí?

Tři emoční oříšky!

(Toto slovní spojení není z mé hlavy, líbí se mi však natolik, že jsem si jej dovolil použít.)

Tři emoční oříšky (řekněme, že je to pracovní název) znamenají, že s pocitem vědomí “čeho jsem schopen, abych byl tady na správném místě“, se dá určitě něco dělat. Vzpomeňte si na Popelku. Oříšky symbolizují radost, naději, zvědavost, překvapení, zlepšení situace…

Nabízím k vyzkoušení jednoduchou techniku, kterou jsem na sobě prověřil a hojně ji využívám u sportovců, především u těch negativně laděných, ale nejen u nich.  Tři emoční oříšky znamenají tři dobré věci, které se mi přes den staly, podařily, ke kterým jsem přispěl a nebo z nich mám prostě radost. Technika je známá, běžně dosažitelná, není třeba se s ní tajit.

Jak na to? Kupte si deníček!

Můj milý deníčku…

 …zapisuji si dnes tři pozitivní, dobré zprávy o sobě, protože vím, čeho jsem schopen! Víš, jsem si vědom, čeho jsem schopen! Každý den si od teď zapíši tři věci (nebo i více), které se mi podařily, dopadly dobře, přinesly mě či někomu jinému radost a já se o ně přičinil. Všímám si ode dneška místo neúspěchů mých každodenních drobných vítězství. Slovo NEzdar nahrazuji slovem ZDAR! Píši každý den o tom, co mi vyšlo, opouštím to, co nevyšlo. Místo selhání a chyb si všímám, co nového jsem se naučil. Odhazuji večer co večer negativní komentář své každodenní minulosti a vytahuji 3x pozitivní eso z rukávu! Vytasím sám na sebe to, co mi jde! A kdo si myslí, že jsem se zbláznil a že je to hloupost, nechť mi… (si myslí co chce)…že, můj milý deníčku…

Co udělá nálada?

Ano, nálada je důležitá, takže pozorujte, co během pár dnů či týdnů udělá vaše nálada. Na tom, v jaké náladě se nacházíme, záleží mnoho našich reakcí a rozhodnutí. Všímejte si, jaký vliv má na vaše sebevědomí dobrá, stabilní nálada a přesmyčka s pozorováním pozitivních událostí vašeho života. Neznám nikoho, kdo by si stěžoval, že se cítí hůře. Zaměření pozornosti na pozitivní události a úspěšně zvládnuté činnosti dokonale posiluje sebevědomý postoj. Vzpomeňte si, jak jste se cítili v momentě, kdy se vám něco podařilo. Co jste si v tu chvíli o sobě mysleli? (Čeho jste si byli vědomi a věděli jste, že jste toho schopni?).

Takže už víte, čeho jste schopni?

Věřím, že “vědom si toho, čeho jsem schopen“, je mnohem vhodnější postoj pro jakoukoli situaci, než zmačkané a scvrklé sebevědomí ukryté někde v hlubinách naší duše…

Michal Kosmál, trenér a kouč