Stalo se to jednou, jak šel Honza do sklepa. Chtěl přiložit, a protože oheň již vyhasínal, naštípal z větších kusů dřeva pár menších kousků, takových hrubších třísek a vhodil je do kotle. Víte, on Honza je trošku moula a nedošlo mu, že se cestou do sklepa nepřezul a nechal si na nohách cukle. A tu se stalo, jak se tak přehraboval v hromadě dřeva, že se mu jedna malá, docela malinká tříska zatoulala do těch otevřených dřeváků…

Asi to každý z nás zná, jak nepříjemnou paseku umí způsobit malá tříska. Nedej Bože na chodidle! Ono se to nezdá, ale taková malá, docela malinká třísečka dokáže úplně znemožnit pohyb! Nejde vytáhnout, pořádně si tam nevidíte, s každým šlápnutím to píchne, zabolí a zaryje hlouběji do kůže. Když ji najdete, snažíte se ji vytáhnout, ale maličký kousek se vždy ulomí a zůstane pod kůží…

Zajímavé je, jak taková malá tříska roztříská naši psychiku. Štve nás, zneklidňuje, otravuje. Rozkládá naši náladu a na ty kolem sebe umíme být i zlí, když nás něco bolí…

Střih.

Stalo se jednou, že měl jít Honza na zápas. Tělo namakané – celý týden na sobě dělal. Přidával si, koncentroval se v tréninku, komunikoval s tréňou. Prostě příprava, jak má být. Když jste dobře připraveni, přece se to nemůže podělat!

A může. Ona není moc vidět, ale když se ve vás usadí, dokáže zázraky. Třeba zničí celou vaši přípravu.

Seznamte se, prosím, jsem vaše pochybnost.

Usadí se v mysli, tiše čeká na svou příležitost. Rozvíjí své fantazie, které staví na pochybných základech. Jak jinak – jmenuje se pochybnost.

Kde se bere? No…tahle odpověď je na dýl, ale jednu rychlou hledejme u autorit, které potkáváte na cestě životem. Často, až příliš často si všímají chyb. Chyb na vás. A protože se to děje opravdu často a vy se ne vždy umíte mentálně ubránit, začnete mít pocit, svíravý vnitřní pocit, že ta chyba jste vy. Začnete o sobě po-chybo-vat.

Sportovec, který pochybuje, ztrácí uvolněnost. Tělo rezignuje nebo se naopak snaží vší silou vše překonat, přervat, přetnout. Svaly jsou stažené, nohy tuhnou, vnímání je rozostřené, mysl neklidná.

Je zajímavé, jak jedna neklidná myšlenka o sobě samém dokáže zcela – a úplně klidně – rozebrat výkon těla na menší, nefunkční části.

Závěr.

Někdo kdysi rozdělil tělo a mysl na dva světy. Dá to opravdu hodně práce, abychom je opět dali dohromady. Vyzývám tedy trenéry, aby se spojili a uznali, že tělo ovlivňuje psychiku a stejně tak psychika ovlivňuje tělo. Abychom dali hlavy dohromady a naučili se více vnímat, co se odehrává v hlavách našich svěřenců. Vnější překážky mají svůj vnitřní ekvivalent. Cokoli se odehrává navenek, žije si také svůj vnitřní příběh. Příště, až budeš nadávat svému hráči za uskočený míč, popřemýšlej, jestli to náhodou nemá širší příčinu, se kterou se dá vhodně pracovat. Úspěšné příběhy mnoha sportovců ukazují, že to jde. Jen nesmíme o psychické přípravě a mentálním tréninku tolik pochybovat…

PS: Chceš-li se dozvědět o vnitřním světě víc, stačí si říct. Trenér, který ví, se nediví. Sportovec, který zná, taky má.

Do konce listopadu je exkurze do vnitřního světa – osobnostní diagnostika – k dispozici se slevou 1000.- Kč. Kdo hledá, cestu si najde.

 

MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2023

leadership / koučink / mentální příprava / osobní pohoda