#4: PROČ JE SEBEOBSLUHA DŮLEŽITÁ?
⚽ Devítiletý chlapeček potahuje nudli u nosu. Trenér mu řekl, že mu žádnou tkaničku zavazovat nebude. Už to “máš totiž dávno umět”. 3x Amen a díky, trenére!
A: Doba dětem zase tak úplně nepřeje. Ještě v nedávné minulosti, za dítě, které už něco umělo samo, nikdo nic nedělal. Je to totiž velmi moudré: když už to umíš sám, můžeš se v tom zlepšovat a být učitečný, proto to dělej sám. Nám ostatním zůstane prostor pro něco jiného. Protože život je především o aktivitě, činorodosti a spolupráci.
B: Doba dětem zase tak úplně nepřeje. Protože dětí již není v rodinách tolik, musejí se rodiče naučit, jak naučit to, co by se děti naučily od sourozenců a vrstevníků. Jenže – trochu (někde více než trochu) to přehánějí. Dnes je pojem “přepečovávané dítě” zcela běžný, normální a pochopitelný i široké veřejnosti. Nic to nemění na faktu, že to ale především s maminkami nic moc nedělá.
🤌 Sebeobsluha – to je pětice základních činností, při kterých se používají ruce. Má to naprosto nezbytný význam pro jemnou motoriku, vnímání vlastního těla i rozvoj řeči.
☝ Sebeobsluha – to je něco, co se potřebuje dítě naučit co nejdříve. Co kdyby se mámě něco stalo nebo se narodil sourozenec a máma na mě nebude mít tolik času?
🤘 Sebeobsluha – z povahy složeného slova tedy obsluha sebe sama – to jsou tyto základní činnosti:
– sám se najíst
– sám se správně obout
– sám se obléct
– sám se vysmrkat
– sám si utřít zadeček
Je s podivem, jak rozšířené je posluhování dětem a zpomalování těchto procesů v rámci rodiny. Běžně uslyšíte tři typy reakcí:
👉 On/a je ještě malý/á.
👉 Já to za něj dělám rád/a.
👉 Proč by to už měl/a umět?
No a jakou souvislost to má s devítiletým školákem, který si neumí utáhnout tkaničku?
Všechny navazující činnosti jsou jen jinou variantou rozvoje základních činností, které si dítě osvojuje v rané fázi dětství. Navíc u toho vzniká klíčový pojem pro úspěšný život každého člověka. Který?
Je to pojem “umím”. Ale o tom až jindy…
PS: Samozřejmě, že trenér tkaničku pomůže zavázat. A protože trenér dítě nevychovává, v otevřené komunikaci s rodiči upozorní, že je potřeba toto dohnat. V devíti by měly být některé věci samozřejmostí.
– – – – –
michal kosmál @ 2025
bezpečný prostor pro váš osobní růst