Někteří trenéři už pochopili souvislost mezi svým výkonem a výkony svých svěřenců. Výkon je mnohem více závislý na kvalitě vztahu trenér – hráč, než na informacích, které trenér hráčům předává. Pravidelně pracují s koučem na své “sociálně-emoční“ gramotnosti a nasávají další osvětu v oblasti psychologie sportovního výkonu. Ty ostatní, které to míjí a toto téma odsuzují, necháme dnes s jejich volbou stranou: kdo nejde dál – stejně za chvíli stojí opodál…
Jarda je fotbalový trenér (ale je celkem jedno, o jaký sport se jedná). Pravidelně se v utkání nechává unášet svými emocemi. A to tak moc, že když jsme konfrontovali jeho vzteklou komunikaci se zdravým selským rozumem, divil se! Zjistil, že prostě mele nesmysly, které hráčům ani hře ničím neprospívají. Navíc jeho komunikace “drtí” vzájemné vztahy mezi ním a hráči. Stačilo najít odvahu a kouknout se na svůj výkon do zrcadla…
Abych to vysvětlil.
Když nás emoce zaplaví příliš silně, ztrácíme na skutečnost konstruktivní náhled. Naše myšlení a reakce jsou zastřené vlnou emoční “mlhy“. Chybí nám sebekontrola, vytrácí se racionální zhodnocení situace a vypadává z nás jen energie vzteku a hněvu – tedy důkaz vlastní bezmoci a ztráty kontroly…
A tak jsme si s Jardou vymysleli praktický nástroj – rozšířený semafor – jako indikátor stresu a napětí. Barvové pásmo obsahovalo 5 barev – zelená, žlutá, světle oranžová, sytě oranžová a červená. Kdykoli si Jarda všimne, že ho unáší emoce, představí si svůj semafor a rychle vyhodnotí, která barva se právě rozsvítila. Pomocí ukotvovacích nástrojů a seberegulačních technik se rychle vrátí zpět “k sobě“ a jeho přístup ke komunikaci s hráči je diametrálně odlišný: obsahuje trefné, přesné a srozumitelné pokyny pro hru. Protože je Jarda vizuální typ, semafor mu funguje skvěle. Jeho součinnost s vlastním vnitřním světem mu pomáhá být bdělejší a koncentrovanější na svůj výkon.
Že to přináší prospěch celému mužstvu, je snad jasné.
A co ty trenére? Jak to máš ty?
Reaguješ zaplaven emocemi a bezmocí? A kromě křiku nic jiného nenabízíš?
Nebo jsi “přítomen“ v situaci a reaguješ přesně tak, jak situace vyžaduje?
Mlha dokáže znemožnit výhled. Zamysli se, kolikrát už tě emoční bezmoc dohnala jen ke křiklavé konfrontaci s hráčem, ale pro zlepšení hry nic dobrého nepřinesla.
Těším se na spolupráci s dalšími trenéry. Dopady na hráče jsou natolik pozitivní, že stojí za to v osobním rozvoji trenérů i celého tématu pokračovat. Protože: Kdo nejde dál, za chvíli stojí opodál…
MICHAL KOSMÁL @ OSOBNÍ ROZVOJ NA MÍRU @ 2021
koučování / poradenství / diagnostika / mentální zdraví