UMÍŠ SI PORUČIT?

Jedním z faktorů, které rozhodnou o tvé úspěšnosti a výsledcích, kterých chceš dosahovat, je tvá schopnost “UMĚT SI PORUČIT“.

Využijme pro názornost jeden praktický příklad z tréninku fotbalového týmu:

Mužstvo trénuje a jedním ze stanovišť je 10-ti metrový sprint. Když chvíli pozorujete práci hráčů, okamžitě poznáte, kdo se za čas zlepší. Jak? Zdůrazním, že není nutné být odborníkem na danou oblast a problematiku…

Každý si všimne, jak někteří hráči ve chvíli, kdy se začne objevovat únava, zmenší své úsilí a uberou nohu z plynu. V momentě blížícího se “osobního nepohodlí“ utlumí své nadšení a začnou licitovat sami se sebou: však to stačí; když trošku uberu… nic se pro jednou nestane; zítra je taky den…

Pohledem „osobního postoje k výkonu“ si můžeme rozdělit hráče například takto:

VÍTĚZ —– SKOROVÍTĚZ —– PORAŽENÝ

Zajímá tě kdo je vítěz, kdo je skorovítěz a kdo poražený?

o

 

CESTA K VÍTĚZSTVÍ

Když úsilí, odhodlání a houževnatost rozdělíme do desetimetrového úseku, zjistíme toto:

VÍTĚZ. Vítěz své úsilí nezmenšuje a v posledním metru se snaží ještě přidat…

SKOROVÍTĚZ.  Skorovítěz končí své maximální úsilí mezi 8 až 10 metrem. Dotáhne věci vysoko, daleko, ale často se zastaví jeden metr od zlata, třeba i na 99%. Jenže někdo valí bomby na 100% a 99 je méně než 100…

PORAŽENÝ.  Poražený končí své úsilí mezi 5 až 8 metrem. Často jde o “talentované“ sportovce, kteří však neumějí svůj talent rozvíjet. Pokud nejde o talent, tak je to prostě licitátor, výmluvka, lenoch. Za průměrnou snahu chce nadprůměrnou odměnu.

 

KDO NAKONEC VYHRAJE?

Zajímavé je, že někteří Poražení sami sebe řadí mezi Vítěze. Mylně. Mají nízkou sebereflexi.

Zajímavé je, že někteří Vítězové sami sebe řadí mezi Poražené. Mylně. Mají nízké sebevědomí.

KAM PATŘÍŠ TY?

VÍTĚZ vítězí díky své dynamice, která vyživuje jeho růst a rozvoj. Nikoli díky právě dosažené úrovni dovedností, přestože je tato míra předpokladem pro porovnávání  a měření se se soupeřem.

Zajímavá je také myšlenka úspěšných sportovců, že DOKONALOST znamená dělat obyčejné věci tím nejlepším možným způsobem, opakovaně, znovu a znovu a znovu… Tuto možnost má vlastně úplně každý. Jen si musíš “UMĚT PORUČIT“.

Tolik matematika budoucího (ne)úspěchu: Vítěz – Skorovítěz – Poražený.

Inspirativní otázky:

KOHO BYS CHTĚL DO SVÉHO TÝMU TY?

CHCEŠ ZVÍTĚZIT DNES NEBO CHCEŠ VÍTĚZIT OPAKOVANĚ A DLOUHODOBĚ?

JAKÉ HRÁČE K TOMU POTŘEBUJEŠ?

Citát, Sri Chinmoy: Jestli můžeš, udělej vždy krok navíc a o výsledek se nestarej.

(Sri Chinmoy, sportovec a duchovní vůdce, meditační mistr Carla Lewise, Moniky Selešové a dalších, začal vzpírat v 53 letech na váze 18 kg, za několik let dokázal pohnout pravou rukou váhou přes 3200 kg, nejedl maso a těžil nikoli ze svalové hmoty, ale ze síly koncentrace. Také ty můžeš posilovat svou koncentraci. Začít můžeš třeba tím, že sám sobě “poručíš“ a budeš “dotahovat své kroky do konce“.)

S přáním úspěšné cesty Michal

 


Klikni na Facebook profil
www.kosmal.cz
OTÁZKY. ZAMYŠLENÍ. INSPIRACE.