Kdo z vás si pamatuje kultovní válečnou postavu jménem Rambo, kterou ztvárnil Sylvester Stallone a stal se díky ní nesmrtelným?

A jak souvisí tento namakaný válečník se sportem?

Dovolím si vytvořit symbolickou spojitost, zdánlivě vzdálenou a odlišnou, avšak jednoduchou, silnou a fungující také pro každého sportovce.

Rambo je vždy vítěz. Tak už to v takových filmech chodí. Je to příliš naivní a pohádkové? Možná. Avšak Rambo má něco, co funguje. Shrnul jsem to ve své symbolice do tří zásadních bodů:

  • Má dostatek osobních zdrojů

  • Má dostatek nábojů

  • Má dostatek odvahy využít vše, čím disponuje

 

DOSTATEK OSOBNÍCH ZDROJŮ

Máš také dostatek osobních zdrojů? Ne? Tak to nemohu souhlasit!

Vezmi si papír a napiš si seznam překážek, které jsi v životě zvládl a překonal. Ke každé překážce si poznač, jaký “osobní zdroj“ ti pomohl překážku, úkol nebo výzvu zvládnout. Příklad: zvládl jsem odmaturovat s vyznamenáním – a to díky schopnosti vytrvat, pravidelně se učit, soustředit se a překonat únavu a nepohodlí.

Až bude seznam obsahovat nejméně 20 položek, pokračuj. Ptej se dále sám sebe, co jsi zvládl, dokázal či překonal. Sepiš předlouhý seznam. Pozor! To není sebechvála! Uvědomění si svých schopností a silných stránek je základem zdravého sebevědomí…

Objev v sobě znovu využitelné osobní zdroje!

 

DOSTATEK NÁBOJŮ

V našem případě je to o nastavení tvé mysli a orientaci na hledání možností a řešení. Kdyby Rambo v těžké chvíli váhal, vrtal se v problému, koupal se v něm, jistě by nedokázal tolikrát vyváznout živý ze spárů nepřítele a číhající smrti. Vždy hledal řešení, možnost zvládnout to. Stejně jako sportovec, který je postaven před mnoho mikrookamžiků, ve kterých se musí rozhodnout. Budeš se babrat v problému a stěžovat si nebo vezmeš všechny nápady a najdeš novou možnost, jak situaci vyřešit? Zvládnout ji nebo se naučit něco nového? Jsi připraven napojit se na nekonečný potenciál své mysli, vycentrovat  vnitřní radary soustředěné pozornosti a hledat v poli možností právě tu, která by se hodila?

Jde tady o tvou adaptabilitu, dynamicky nastavenou mysl. Je zbytečné setrvávat v problémech, protože je to zdlouhavé, vyčerpávající a únavné. Navíc to nic neřeší. Adaptabilita dovoluje rychle se odpoutat od problému a raději hledat možnost, jak by to šlo. Problém je tam, kde jsi ty. Doporučení tedy zní: když jsi problém vytvořil, jsi jediný, kdo ho může vyřešit. Udělej krok stranou z místa, kde stojíš, najdi jiné řešení a nechej problém s pozdravem…

Měj dostatek nábojů!

 

DOSTATEK ODVAHY

Často sportovci mluví o tom, že se chtějí zbavit strachu. „Nechci se bát“, říkají mladí sportovci. Rozumím jim, nebyl jsem jiný. Strach mě svazoval v každé chvíli, proti silným soupeřům, pod tlakem výsledku, který jsme museli uhrát, aby s námi byli trenéři spokojení. Chtěl jsem se něčeho zbavit. Nikdo mi neporadil, že se svého strachu zbavovat nemusím. Že stačí přiložit a opakovaně přikládat na opačnou misku vah, tedy posilovat svůj vnitřní klid, rozvahu a hlavně odvahu. Vědomě pěstovat kousek po kousku vnitřní odolnost a odhodlání projít překážkou, procházet svým strachem, rozpouštět ho a nenechat se jím pohltit a ovládnout. Naproti tomu vyhledávat situace, které ukazují na mou odvahu, zalévat ji v sobě, důvěřovat ji a opřít se o ní jako o silný pilíř na vlastní cestě. Posilovat ji jako sval, denně, po malých krůčcích, zato jistě a trpělivě tak, aby se stala trvalou a pevnou v mém nitru. Vždyť co nejhoršího by se mohlo stát, kdyby to nevyšlo? Určitě nic tak strašného, co by se nedalo přežít…

Buduj svou odvahu!

o

NEČEKEJ A KONEJ!

Rambo nám ukazuje směr a strategii našeho vlastního boje. Opírá se o své silné stránky, hledá nové možnosti a probouzí v sobě odvahu k činům. Tak můžeš činit i ty ve svém sportovním zápolení!

Mezi tím, kde jsi a kde chceš být, jsou pouze tvé činy!

Opři je o své zdroje, nalézej možnosti a konej s odvahou, přestože víš, že nikdy nemůžeš dopředu vědět, jak to dopadne…

PS: A když bude zle, koukni na jeden z dílů Ramba, uvolni se a dopřej si filmový zážitek plný symbolické a bojovně nabité inspirace.

 

S přáním úspěšné cesty Michal

 

www.kosmal.cz

OTÁZKY. ZAMYŠLENÍ. INSPIRACE.